Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu olan Brand Finance’ın verilerine göre dünyanın en değerli markaları açıklandı. 1. Sırada Amazon var, 10. sıra ise Huawei’in oldu.

Uluslararası marka değerlendirmesi yapan Brand Finance’ın açıkladığı AA muhabirinin derlediği verilere göre dünyanın en değerli 500 markası açıklandı. En değerli markalar listesinin ilk on sırasında 6 Amerikalı, 3 Çinli ve 1 Güney Koreli marka var.

Araştırmaya göre Dünya çapında en değerli 500 şirket listesinde 205 Amerikalı, 70 Çinli, 36 Japon, 32 Fransız, 21 Alman ve 20 İngiliz markası bulunuyor. Dünyanın en değerli ilk 500 markası listesinde ise hiç Türk markası bulunmuyor.

dunyanin-en-degerli-20-markasi-belirlendi-678364-1.

 

 1. Dünyanın en değerli markalar listesinin başında Amerika merkezli Amazon bulunuyor. Amazon’u en çok dijital marketinden ve dijital yayın platformu Amazon Prime’dan tanıyoruz. Amazon, 220,8 milyar dolar değerinde kocaman bir marka. Aynı zamanda 2019 yılından 2020’ye kadar %17,5’lik bir büyüme göstermiş.

  amazon ile ilgili görsel sonucu

 2. Adım attığımız her yerde Google servislerini ve teknolojilerini kullanıyoruz. Son dönemde ülkemizde rekabet kuruluyla sorunlar yaşasa da Google ve servisleri hayatımızın her alanında. Dünyanın en değerli markaları listesinde Google 159,7 milyon dolar ile ikinci sırada ve Google 2019 yılından 2020 yılına kadar 11,9 değer kazanmış durumda.google ile ilgili görsel sonucu
 3. Dünyanın en değerli markalarında 3. Sırada Apple var. Amerika merkezli teknoloji devi Apple geçtiğimiz sene yeni cihazlarını, servislerini tanıtmış olsa bile 2019 yılından 2020 yılına %8,5 değer kaybetmiş bir marka. Apple’ın marka değeri 140,5 milyon dolar.apple ile ilgili görsel sonucu
 4. Sırada ise  %2,1 değer kaybeden ama 140,5 milyon dolar marka değeriyle Amerika merkezli yazılım ve teknoloji devi Microsoft var.Microsoft ile ilgili görsel sonucu
 5. Dünyanın en değerli markalar listesinin ilk onuna girebilen tek Güney Koreli marka ise Samsung Group. Samsung %3.5 büyüme ve 94,4 milyon dolarlık değeri ile dünyanın en değerli 5. Markası.
 6. sırada ise dünyanın en büyük bankalarından biri olan ICBC (Çin Endüstri ve Ticaret Bankası) bulunuyor. ICBC’nin marka değeri ise 80,8 milyon dolar.

  ICBC ile ilgili görsel sonucu

 7. Sırada ise kullandığımız sosyal medya uygulamalarından bazılarının sahibi Amerikalı şirket Facebook var. Facebook, %4,1 değer kaybetmiş olsa bile 79,8 milyon dolar ile dünyada en değerli 7. Marka.

  Facebook ile ilgili görsel sonucu

 8. Perakende satış yapan mağazalar zinciri olan Amerikalı Walmart ise 2019 yılından 2020 yılına %14,2 büyüme sağlamış olan bir marka. Dünyanın en değerli 8. Markası olan Walmart 77,5 milyon değerinde bir marka.walmart logo ile ilgili görsel sonucu
 9. Çin merkezli sigorta ve finans şirketi olan Ping An %19,8 büyüme ve 69 milyon dolarlık marka değeri dünyanın en değerli 9. markası.

  ping an ile ilgili görsel sonucu

 10. Dünyanın en değerli 10. Markası ise Huawei. Amerika ile aralarında olan lisans olaylarına rağmen Çin merkezli Huawei, marka değerini %4,5 büyütmüş, 65,1 milyon değerinde bir marka. Dünyanın en büyük pazarlarından biri olan Çin’de hala yüksek telefon satış rakamlarına sahip olan Huawei sadece cep telefonu üreten bir firma değil. Amerika ile arasında olan sorunlara rağmen Huawei’nin ürettiği 5G teknolojileri ile Avrupa’nın 5G alt yapısı kurulacak.    Huawei logo ile ilgili görsel sonucu

BM: Suudi Veliaht Prens Selman, Washington Post’un sahibi ve Amazon’un kurucusu Bezos’un telefonunu Hack’ledi

EMITT Turizm Fuarı’nda VR teknolojisiyle Mona Lisa sergilenecek

Tüm listeye ulaşmak isterseniz tıklayın.

Liste görseli : AA