İletişim çağına geçiş ile birlikte pek çok işimizi telefonlarımızdan halledebilir duruma geldik. Bu yoğun kullanımlara bağlı olarak ise iletişim kurma ve bir bilgiye ulaşma ihtiyacımız daha da artmış durumda. Bu yüzden; bulunduğumuz tarife ve kullandığımız paketlerin içeriklerini daima takip ediyor, paket alımlarımızı buna göre gerçekleştiriyoruz.

“Gelecek heyecan verici, hazır mısın?” mottosu ile önemli yeniliklere öncülük eden Vodafone, oluşturduğu avantajlı tarifeler ile kullanıcılarına büyük kolaylıklar sunuyor. Hesaplı oluşunun yanı sıra, bu bilgilere anlık olarak erişim sağlayabiliyor olmasıyla da oldukça güvenilir bir operatör olan Vodafone’dan hizmet alıyorsunuz ancak bulunduğunuz tarifeyi bilmiyorsunuz… Öyleyse, Vodafone tarifeleri ve Vodafone tarife değişikliği konuları ile ilgili tüm merak edilenlere değindiğimiz ve bazı ipuçlarını aktardığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz!

Vodafone Hangi Tarifedeyim?

Vodafone kullanıcılarının, bulunduğu tarifeyi öğrenebilmesi için birden fazla yöntem bulunuyor. Bu yöntemleri, aşağıda detayları ile birlikte açıkladık:

Vodafone Self Servis ile Tarife Öğrenme

Vodafone tarife öğrenme kodu olarak bildiğimiz *7000# ile hattınızı ilgilendiren pek çok işlemi kolay ve hızlı bir şekilde ücretsiz olarak yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

 • Telefonunuzun arama ekranını açın ve *7000# kodunu tuşlayarak arama butonuna basın.

 • “Lütfen Bekleyin…” içerikli bir bekleme ekranı ile karşılaşabilirsiniz. Ekran değişene kadar bekleyin.

 • Yaklaşık 2-3 saniye içerisinde aşağıdaki ekran ile karşılaşacaksınız. Sağ altta bulunan “Yanıtla” butonuna tıklayın.

 • Öğrenmek istediğiniz detay, tarife bilgileriniz olduğu için, “Tarife ve Paketler” başlığını kapsayan 2’ye basın.
 • Bu aşamadan sonra; tarifenizi, SMS, internet ve arama özelinde kalan kullanım haklarınızı detaylı bir şekilde görüntülüyor olacaksınız.

Vodafone Yanımda Uygulaması ile Tarife Öğrenme

“Vodafone Yanımda” uygulamasına giriş yaptıktan sonra, “Tarife ve Kullanımlarım” sekmesi altında bulunan “Tarife ve Paketlerim”e tıklayarak kullanmakta olduğunuz güncel tarifeyi görüntüleyebilirsiniz. Bu yöntemin aşamalarını aşağıda sıralı bir şekilde açıkladık:

 • Öncelikle, telefonunuzda yüklü değilse “Yanımda” uygulamasını indirin. Uygulamaya ilk girdiğinizde sağ üst köşede alt alta üç çizgi bulunan simgeye tıklayın.

 • Açılan sekmede “Tarife ve kullanımlarım” başlığına tıklayın.

 • Bu başlığa tıklayınca, hemen alt bölümde yine birkaç alt başlık açılacak. Bu alt başlıklar arasından, “Tarifem ve paketlerim” yazısına tıklayın.

 • Gelecek sayfada; kullandığınız paketin ismini ve ham kullanım haklarınızı görebileceksiniz. Dilerseniz de, aşağıda yer alan diğer başlıklardan taahhüt detayı ve geçebileceğiniz diğer tarifeler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

 • Yine bu sayfanın sonunda bulunan “Ek paket al” seçeneği ile ihtiyaçlarınız doğrultusunda paket tanımlaması da yapabilirsiniz.

Vodafone Çağrı Merkezi ile Tarife Öğrenme

Vodafone hattınız ile 542’yi, diğer operatör ve sabit hatlardan ise 0542 542 00 00 numarasını arayarak müşteri hizmetleri ile yapacağınız telefon görüşmesi neticesinde kullanıyor olduğunuz güncel tarifeyi ve detaylarını öğrenebilirsiniz.

Vodafone Bayileri Aracılığıyla Tarife Öğrenme

Vodafone bayilerini ziyaret ederek satış görevlisi ya da müşteri temsilcisi ile yapacağınız yüz yüze görüşme ile de bulunduğunuz tarifenin ismini ve detaylarını öğrenebilirsiniz.

Vodafone SMS ile Tarife Öğrenme

Vodafone kullanıcıları; kısa mesaj ile sadece bulunduğu tarifenin adını değil, tarife içerisinde yer alan dakika, SMS, MMS ve internet hakları gibi daha spesifik bilgileri de öğrenebilirler.

Kısa mesaj ile tarife bilgileri ve kalan kullanım haklarını öğrenmek için yapılması gereken ise OZET yazarak 7000’e ücretsiz SMS göndermek.

Tarifemi Değiştirmek İstiyorum Ama Yapamıyorum, Ne Yapmalıyım?

“Vodafone tarife değişikliği yapamıyorum” şeklinde şikayeti olan pek çok GSM abonesi için tarife değişikliği yapmak adına izlenebilecek yollar şu şekildedir:

Vodafone Yanımda Uygulaması Üzerinden Tarife Değişikliği

 • Telefonunuzda yüklü olan “Yanımda” uygulamasına girin ve sağ üst köşede kare içerisine aldığımız simgeye tıklayın.

 • Açılan menüde “Tarifem ve kullanımlarım” başlığına tıklayın.

 • Tekrar bir alt menü açılacak ve “Geçebileceğim tarifeler” alt başlığını göreceksiniz. Bu başlık üzerinden, hızlı ve kolay bir şekilde tarife değişikliği yapabilirsiniz.

Vodafone Self Servis Aracılığıyla Tarife Değişikliği

Vodefone’un 7000 numaralı sesli yanıt hizmeti sunan Self Servis’ini arayarak tarife değişikliği talebinde bulunabilirsiniz.

Vodafone Kısa Mesaj Kodu ile Tarife Değişikliği

Eğer geçmek istediğiniz tarifenin kodunu biliyorsanız; telefonunuzun kısa mesaj bölümünü açıp tarife kodunu yazarak 7000’e kısa mesaj olarak gönderebilirsiniz. Bu gönderim ücretsizdir ve alternatif bir başvuru yoludur.

Vodafone Müşteri Hizmetleri Aracılığıyla Tarife Değişikliği

Vodafone hattından arayacaksanız 542’yi, diğer operatör ya da sabit hatlardan arayacaksanız 0 542 542 00 00’i arayarak tarife değişikliği işlemini yapabilirsiniz.

Yeni Tarifem Ne Zaman Devreye Girer?

Anlık tarife değişikliği işlemlerinde; işlem yaptığınız günün ertesi gününde tarifeniz değişir ve SMS yoluyla bilgilendirilirsiniz. Bu bilgilendirmenin ardından, haklarınız yüklenir. İleri tarihli yapmış olduğunuz tarife değişikliği işlemlerinde ise fatura kesim tarihinizden sonra tarifeniz değişir ve tarafınıza yapılacak bilgilendirme SMS’inden sonra haklarınız yüklenir.