Huawei, Amerika’nın üzerine yapıştırdığı Ulusal Güvenlik Tehdidi etiketinden kurtulmak için FCC’ye başvuruda bulundu.

2019 yılında Amerika ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarından en çok etkilenen marka Huawei olmuştu. Huawei, en büyük pazarlardan biri olan Amerika pazarında yasaklandığı gibi aynı zamanda kara listeye alınmıştı. Şirketin bu yüzden başta Google servisleri olmak üzere birçok Amerikalı teknolojiyi kullanması yasaklanmıştı. Bu gelişmelerin sebebi ise Amerika Başkanı Donald Trump’ınHuawei şirketi için ”Ulusal Güvenlik Tehdidi oluşturuyor” demesi olmuştu. Ama tam anlamıyla kanıtlayamamış ve Huawei şirketinin kurucusunun Çin Hükümetine bağlı olduğunu öne sürmüştü. Huawei’de tüm bu yasaklamaların yanı sıra şu an üzerine yapıştırılmış Ulusal Güvenlik Tehdidi etiketinden oldukça rahatsız. 

Huawei, üzerine yapıştırılan ve tam anlamıyla kanıtlanamayan bu etiket yüzünden başka pazarlarda da ticari zorluk yaşıyor. Huawei, Amerika’nın üzerine yapıştırdığı Ulusal Güvenlik Tehdidi etiketinden kurtulabilmek için ABD Federal İletişim Komisyonu’na (FCC) 200 sayfayı aşan bir başvuruda bulundu.

Yapmış olduğu başvuruda Huawei, yapılan bu suçlamanın bir karalama çalışması olduğunu, kongre üyeleri ve hükümet yetkilileri tarafından Huawei markasını ABD pazarından çıkarmak ve itibarını zedelemek için tasarlandığını söyledi.  

Huawei’nin bu başvurusu sonrasında gözler ABD Federal İletişim Komisyonu Kamu Güvenliği ve İç Güvenlik Bürosu’nun vereceği karara dönmüş durumda. Başvuru yapıldığından bu yana Huawei’deFCC’de yöneltilen sorulara cevap vermiyor.  

İlerleyen günlerde olacak gelişmeler belki de sevilen telefon üreticisi Huawei’nin eski günlerine dönmesini sağlar. Aynı zamanda Huawei sadece bir telefon üreticisi değil. Şu an 5G altyapı teknolojisini ülkelere en uygun şekilde sağlayabilen bir şirket. HuaweiAmerika’nın üzerine yapıştırmış olduğu Ulusal Güvenlik Tehdidi etiketinden kurtulursa, 5G teknolojisinin yaygınlaşma hızında da bir etkisi olabilir.   

İngiltere, Huawei’in 5G çalışmalarına izin verdi

Google Çin’deki Operasyonlarını Durdurma Kararı Aldı