Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

WhatsApp ekran görüntüsü alma konusunda yeni düzenlemeler yaptı. Tek sefer görüntülenebilen fotoğraf ve videoların ekran görüntüsü alınamayacak! İşte detaylar.

WhatsApp, dünya çapında en çok kullanılan mesajlaşma uygulamaları arasında yer alıyor. Fotoğraf, video ve belgelerin gönderilebildiği, anlık mesajlaşmaya ve görüntülü görüşmelere imkan veren bu uygulama, dönem dönem güncellemelerle kullanıcıların güvenliğini üst seviyede tutmaya çalışıyor.

Güvenliğin son derece önemli olduğu bu dönemde, WhatsApp’ın güncellemeleri ve yenilikleri kullanıcıları bir hayli meşgul ediyor. Uygulama son olarak kullanıcı güvenliğini korumak adına, tek sefer görüntülenebilen fotoğraf ve videoların ekran görüntülerinin alınmasını engelleyen düzenlemesiyle gündeme geliyor.

WhatsApp “Bir kez görüntüle” Özelliği Aktifken Ekran Görüntüsü Almayı Engelleyen Güncellemesiyle Geliyor!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, uygulamanın güvenliğini artırmak ve kişisel verilerin daha iyi korunmasını sağlamak için bir dizi yeniliklerle gündeme geliyor. Böylelikle özel bilgilerin ya da görüntülerin ekran kaydı yoluyla kaydedilmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Meta (Facebook) CEO‘su Mark Zuckerberg tarafından Ağustos ayında duyurulan gizlilik odaklı özellikler, şirketin elinde bulunan mesajlaşma platformlarına birer birer entegre ediliyor. Bu özellikler arasından, “Bir kez görüntüle” olarak işaretlenen medyaların ekran görüntüsünü ve videosunu kaydetmeyi engelleyen güncelleme, şu anda WhatsApp’ın Android sürümü için versiyon 2.22.22.3 güncellemesiyle test ediliyor. WhatsApp’ın, “Bir kez görüntüle” seçili medyayı kaydetmek istediğinizde “Güvenlik politikası nedeniyle ekran görüntüsü alınamıyor” şeklinde bir uyarı göstereceği belirtiliyor.

Ekran Görüntüsü Almaya Çalışırsanız Karşı Tarafın Bundan Haberi Olmayacak!

WhatsApp’ın son güncellemesi beta sürümüyle bir kesim kullanıcılar arasında kullanılmaya başladı. Bu özellik kullanıcılardan hem iyi hem de kötü yorumlar aldı. WABetaInfo tarafından aktarılan bilgiye göre, üçüncü parti yazılımlar kullanarak ekran görüntüsü veya video kaydı almak mümkün. Ancak kaydedilen görüntü veya videonun tamamen siyah olduğu fark edildi. WhatsApp’ta söz konusu paylaşımların ekran görüntüsünün alınmaya çalışılması halindeyse karşı tarafa bu konuyla ilgili bir bildirim gitmeyeceği ifade edildi.

Klasik bir yöntem olarak ikincil bir telefon veya tablet kullanarak ekranın görüntüsünü alınabilir. Ayrıca WhatsApp Web‘e geldiğinde ise kayıt programlarıyla bu özelliğin atlatılabileceği düşünülüyor. Android için WhatsApp betaya sunulan bu özelliğin kararlı sürüme ne zaman geleceği konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz