Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Avrupa Parlamentosu, elektronik ürünlerde USB Type-C’yi zorunlu haline getiren yasa tasarısını oy çoğunluğu ile kabul etti. Bu karar kapsamında Apple, 2024’ün sonuna kadar iPhone’ları USB Type-C’ye geçirmek zorunda.

Avrupa Parlamentosu, en çok da ABD merkezli teknoloji devi Apple’ı rahatsız edecek bir karara imza attı. Sabah saatlerinde bir yasa tasarısı için yapılan oylamada, Avrupa’da satılacak akıllı telefon, tablet, kamera ve dizüstü bilgisayarların hepsi için ortak bir USB Type-C şarj girişi olması gerektiğine dair tasarı büyük bir çoğunlukla kabul edildi.

Ezici Çoğunlukta Kabul Oyu Kullanıldı!

Aslında Avrupa Birliği bu konuyu çok uzun zamandır tartışıyordu. Avrupa Birliği otoritelerine göre ortak bir şarj protokolü, tüketicilerin ürün kullanımını kolaylaştıracak, sürdürülebilir olacak ve daha az elektronik atığa neden olacaktı. Ayrıca cihaz değişikliği yapılsa bile yeni bir şarj aleti veya kablo satın almaya gerek olmayacaktı. Bugün yapılan oylamada 602 kabul, 13 red, 8 çekimser oy ile nihai karara varılmış oldu.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, şimdiye kadar ürettiği tüm iPhone’larda lightning isimli özel bir konnektör kullanıyordu. Ancak alınan karardan sonra iPhone’u diğer markalardan farklı kılan bu özellik değişmek zorunda kalacak.

Apple’ın Avrupa Birliği’nin uygun gördüğü bu değişikliği, 2024 yılının sonuna kadar hayata geçirmesi gerekecek. Aksi takdirde Avrupa Birliği ülkelerinde iPhone satışı yasaklanacak. USB Type-C girişine sahip olan diğer tüm Apple ürünleri ise bugün olduğu gibi satılmaya devam edilebilecek.

2024 Sonuna Kadar Tablet ve Telefonlar, 2026 Yılında ise Bilgisayarlar Bu Kapsama Alınacak!

Avrupa Birliği’nin Type-C kararı, 2024 yılının sonuna kadar akıllı telefon, tablet ve kameraların tamamında uygulanacak. Tarih 2026’yı gösterdiğinde ise bu karar bilgisayarlar için uygulanmaya başlanacak. Ayrıca navigasyon cihazları, konsollar, oyun kumandaları, kablosuz kulaklıklar, akıllı saatler, taşınabilir hoparlörler, klavye ve fareler gibi diğer elektronik tüketici ürünleri de USB Type-C’ye geçiş yapmak zorunda kalacak.

Karara uymayan markalarla ilgili yaptırımlar da düşünülmüş; belirtilen tarihlerde Type-C kullanımına geçmeyen markaların farklı şarj girişlerine sahip ürünleri Avrupa birliği ülkelerinde satılamazken, aynı markaların Type-C uyumlu cihazlarının satışı aynı şekilde devam edecek. Bu karar, Samsung, Xiaomi veya Oppo gibi hali hazırda Type-C kullanan markaları çok da etkilemeyecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz