iphone 12
Okuma Süresi
1 dakika

2017 yılında çıkan iPhoneX ile birlikte yerini Face ID özelliğine bırakan Touch ID, Apple’ın test ediyor olmasına rağmen bir daha asla kullanılmayabilir.

İlerleyen teknolojiyi en iyi gözlemlediğimiz cihazlardan biri de akıllı telefonlarımız oluyor. Her ay yen, bir özelliği cep telefonlarımıza getiren teknoloji, en çok da Apple, Samsung, Huawei gibi teknoloji devleri tarafından kullanılıyor. Başta Apple olmak üzere, markaların her yıl çıkardığı telefonlar bir öncekine göre daha teknolojik özelikler içeriyor. Bazen yeni gelen teknolojiler tamamen benzersiz olurken, bazen de var olan bir özelliğin yerini alabiliyor.

Bu duruma en iyi örneklerden biri de 2017 yılında iPhoneX ile birlikte Face ID özelliği gelirken, Touch ID özelliğine veda etmemiz oluyor. Pek çok kullanıcının geri dönmesini istediği Touch ID için Apple’ın testler yaptığına dair çok sayıda söylenti çıkmış olsa da özellik bundan sonra geri dönmeyecekmiş gibi görünüyor.

Touch ID Sonsuza Kadar Kaldırıldı mı?

Bloomberg’in haberine göre Apple, iPhone’ların arka kısmında Touch ID özelliğini kullanabilmek için bazı testler yaptı. Ancak testler olumsuz sonuç vermiş olmalı ki, yakın zamanda bu özelliğin geri dönmesi pek mümkün görünmüyor. Geçtiğimiz yıllarda da bu özelliğin üst seviye modellerde kendisine yer bulabileceği iddia edilmiş olsa da özelliği görememiştik. İddialara göre Apple, iPad Air ve iPad mini modellerinde olduğu gibi güç tuşu üzerine Touch ID koymayı da düşünmüş.

Öte yandan üst seviye cihazlarda olmasa da daha eski cihazlarda Touch ID özelliğinin kullanılabileceği düşünülüyor. Örneğin iPhone SE gibi modellerde, iPad’lerde olduğu gibi Face ID ve Touch ID karması bir sisteme kavuşabilir ancak bu konuda da bir gelişme yok.

Sonuç olarak Face ID özelliği dokunma özelliğini ortadan kaldırarak kullanıcılara kolaylık ve zamandan tasarruf etme imkanı sunuyor. Ayrıca bu özellik, çok hassas bilgilere erişim için iki faktörlü doğrulama ihtiyacına da cevap veriyor. Bu da Touch ID özelliğinin yerini tamamen Face ID özelliğine bırakmış olduğunu gösteriyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz