Bir WhatsApp grubu oluşturmak, anlatacaklarınızı daha çok sayıda insana daha az mesajla anlatmanıza olanak tanır. Keyfi sohbetler için olabileceği gibi, kurumsal olarak da sıklıkla kullanılan bir yöntem halini alan bu uygulamada, dilerseniz grup kurabilir ya da mevcut bir gruba katılabilirsiniz. Bu yazıda WhatsApp grupları hakkında tüm detayları bulabileceksiniz.

Ülkemizde en çok kullanılan uygulama, 43 milyonu aşan kullanıcısıyla WhatsApp. Mesajlaşmanın yanında, görüntülü ve sesli görüşme imkanı da bulunan uygulamada, öne çıkan özelliklerden biri de WhatsApp grupları. Bu özellik; aile gruplarından, veli gruplarına, şirket çalışanlarından, danışmanlık verenlere kadar geniş bir kitle tarafından kullanılıyor.

WhatsApp Grubu Nasıl Kurulur?

iOS ve Android’de WhatsApp yeni grup kurma işlemi nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

 • iOS işletim sistemine sahip bir telefonda “Sohbetler” ana sayfasının sağ üst köşesinde bulunan “Yeni Grup” alanına tıklayarak açılan pencereden, gruba eklemek istediğiniz kişileri ekleyip yine aynı yerden “İleri” adımına tıkladığınızda “Grup Konusu” yazabileceğiniz ve bir simge ekleyebileceğiniz alan karşınıza gelir.

 • Grup simgesi alanındaki fotoğraf makinesine tıkladığınızda açılan pencereden; yeni bir fotoğraf çekebilir, fotoğraf galerisinden bir fotoğraf seçebilir ya da Web’de ara seçeneği ile istediğiniz konuda bir görsel seçip ekleyebilirsiniz. Sonrasında “Oluştur” adımına tıkladığınızda grubunuz oluşur.

 • Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonda ise sırasıyla; ana ekranda iken sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayarak açılan ekranda “Yeni grup” seçeneğine tıklayın.

 • “Katılımcı ekle” başlıklı sayfada gruba eklemek istediğiniz kişileri seçip, yeşil ok işaretine tıklayarak ilerleyin.

 • Ardından açılan sayfada grup konusunu yazacağınız ve grup simgesi seçebileceğiniz bir alan karşınıza gelecek. Buradaki fotoğraf makinesi simgesine tıkladığınızda grup fotoğrafını belirleyebilirsiniz ve yeşil tike tıklayarak WhatsApp grup oluşturma işlemini tamamlamış olursunuz.

WhatsApp Gruplarıyla İlgili Hangi İşlem Nasıl Yapılır?

Grup Konusu Değiştirme

 • iOS işletim sistemine sahip telefonlar için mevcut grup ismine tıklayarak açılan sayfadan yeni bir grup ismi belirlenebilir.
 • Android işletim sistemine sahip telefonlarda grup ismine tıkladıktan sonra açılan pencerede, aşağıdaki ekran görüntüsünde de görüldüğü gibi yine grup isminin yanındaki kalem işaretine tıklayarak yeni bir grup ismi belirlenebilir.

Grup Simgesi Değiştirme

 • Bu işlemi, Android işletim sistemli akıllı telefonlar için, grup ismine tıkladığınızda açılan sayfada mevcut grup simgesine tıklayarak yapabilirsiniz.
 • iOS işletim sistemine sahip telefonlarda ise, aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, grup ismine tıkladıktan sonra açılan sayfada sağ üst köşedeki fotoğraf makinesi simgesine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Gruptan Çıkma 

Dahil olduğunuz WhatsApp grubundan ayrılmak için, “Grup Bilgisi” ekranında en altta bulunan “Gruptan Çık” sekmesine tıklayarak gruptan ayrılabilirsiniz. Bu işlemden sonra gruba mesaj gönderemezsiniz ve diğer yazışmaları göremezsiniz.

Grubu Silme

Gruptan çıktıktan sonra etkileşimde bulunamazsınız ancak grup, “Sohbetler” ekranında görünmeye devam eder. Bu yüzden grubu tamamen silmek için akıllı telefonunuzun kullandığı işletim sistemine göre 2 farklı yol izlemeniz gerekir.

 • iOS için, “Grup Bilgisi” ekranında sayfanın alt kısmında bulunan “Grubu Sil” başlığına tıklayarak tamamen silebilirsiniz.

 • Android için “Sohbetler” ekranında iken, silmek istediğiniz grubun üzerine 1 saniye kadar basılı tuttuğunuzda sayfanın üst kısmında çıkan çöp kutusu simgesine tıklayarak grubu silebilirsiniz.

Grubu Sessize Alma

WhatsApp gruplarında ihtiyaç duyulan özelliklerden biri de grup bildirimlerini sessize alma diyebiliriz. Fazla sayıda katılımcının bulunduğu WhatsApp gruplarında sürekli bildirim sesi gelmesi sinir bozucu olabilir. İşte buna çözüm olarak, grup ismine tıkladığınızda açılacak “Grup Bilgisi” sayfasından 8 saat, 1 hafta ve 1 yıl olmak üzere dilediğiniz zaman dilimi için bildirimleri sessize alabilirsiniz.

WhatsApp Grup Yöneticisi Olma

 • WhatsApp grubuna kişi ekleme ve kişi çıkarma işlemlerini grup yöneticisi olan kişi yapar. Grubu kuran kişi otomatik olarak yönetici olur. Ancak dilerse başka kişileri de yönetici olarak atayabilir.
 • Grup yöneticisi atama için; istediğiniz kişinin üzerine gelerek 1 saniye kadar basılı tutup bıraktığınızda açılan “Grup Yöneticisi Yap” adımına tıklayıp işlemi tamamlayabilirsiniz.

WhatsApp Grubuna Birini Ekleme ve Çıkarma

 • WhatsApp grubu oluştuktan sonra, gruba birini ekleme işleminde hem Android hem de iOS işletim sistemi kullanan telefonlar için, grup ismine tıklayarak açılan sayfadan “Katılımcı Ekle” kısmını seçerek yeni kişi ya da kişileri ekleyebilirsiniz.

 • Gruptan birini çıkarma işlemi için de, yine hem Android hem de iOS işletim sistemi kullanan telefonlar için, grup ismine tıklayarak açılan sayfadan gruptan çıkarmak istediğiniz kişinin üzerine gelerek 1 saniye kadar basılı tutun. Bıraktığınızda aşağıdaki ekran görüntüsü karşınıza gelecek. En alttaki “Gruptan Çıkar” seçeneğine tıkladığınızda, seçtiğiniz kişi gruptan çıkarılır.

WhatsApp Grubu Nasıl Bulunur?

İhtiyacınız olan bilgileri bulabilmek, fikir paylaşımı yapmak için var olan bir Whatsapp gruba nasıl katılırım diyorsanız bunun da çözümü var. Çeşitli sosyal ağlardan ilgilendiğiniz alanlara göre insanların katıldığı grupların bilgisini öğrenerek dahil olabilirsiniz. Ama her grup güvenli olmayabilir, tanımadığınız insanların yer aldığı gruplara katılmadan önce buna da dikkat etmekte fayda var.

 • Sizinle Web adresi şeklinde paylaşılan davet bağlantısına tıkladığınızda gruba otomatik olarak katılmış olursunuz.