Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, destek sağladığı telefon modelleri üzerinden kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor. Akıllı telefonlar aracılığıyla kişilerin iletişim kurmasını sağlayan WhatsApp uygulaması iOS ve Android işletim sistemleri için; App Store ve Google Play Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Sosyal medya uygulamalarının atası kabul edilen Facebook’un bünyesinde bulunan WhatsApp, en çok indirilen mesajlaşma uygulamaları listesinde bir numarada yer alıyor. WhatsApp’ın performansı ve başarısı uygulamanın popülerliğini her geçen gün arttırıyor. App Store ve Google Play Store’da ücretsiz indirilen uygulamalar arasında yer alan WhatsApp’ı siz de kolay bir şekilde indirebilirsiniz.

WhatsApp Nasıl İndirilir?

Anlık ve online olarak iletişim kurma imkanı tanıyan WhatsApp uygulamasını, Andorid ve iOS işletim sistemine sahip kullanıcılar ücretsiz olarak indirebiliyor. Desteklenen işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları, App Store ve Google Play Store’dan uygulamayı kolayca indirebilirler.

WhatsApp Android Nasıl İndirilir?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları WhatsApp uygulamasını, Google Play Store’dan indirebilirler.

 • Yazının devamında verilen bağlantıya tıklayarak ilgili indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

 • İlgili bağlantıya tıklayıp indirme sayfasını açtıktan sonra sayfada yer alan “yükle” yazısına tıklayın. Eğer akıllı cihazınızda WhatsApp uygulaması yüklü ise; indir butonunun yerinde “aç” yazısını görürsünüz.
 • Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra, WhatsApp’ın logosuna tıklayın ve uygulamayı açın.
 • Uygulamayı açıp kullanım şartlarını kabul ederek sonraki ekrana devam edin.
 • Kullanım şartlarına onay verdikten sonra WhatsApp’ı kurmanız için doğrulama adımlarını geçmeniz beklenir. İlk doğrulama adımında kullandığınız telefon numarasını girmelisiniz.
 • Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra, eğer sohbet geçmişinizin yedeği varsa ve geri yüklemek istiyorsanız “geri yükle” yazısına dokunun.
 • Son olarak isminizi yazın.
 • İsminizi daha sonra WhatsApp’ta yer alan “ayarlar” bölümüne gidip değiştirebilirsiniz.

Google Play Store’dan WhatsApp uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

WhatsApp iOS Nasıl İndirilir?

iOS işletim sistemine sahip akıllı telefon kullanıcıları WhatsApp uygulamasını, App Store’dan indirebilirler.

 • Yazının devamında verilen bağlantıya tıklayarak ilgili indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

 • WhatsApp Messenger uygulamasının indirme sayfasına girdikten sonra alt kısımda yer alan indir sekmesine basarak yükleme işlemini başlatın.
 • Eğer akıllı cihazınızda uygulama yüklü ise; indir butonunun yerinde “aç” yazısı yer alır.
 • Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamanın simgesine dokunarak kurulum adımlarını tek tek geçin.

App Store’dan WhatsApp uygulamasını indirmek için TIKLAYINIZ!

WhatsApp’ın Desteğini Çektiği Sürümler Hangileridir?

WhatsApp 2020 yılı için bir karara daha imza attı. WhatsApp’ın destek sayfasından yapılan açıklamada, uygulama yetkilileri 2020 yılından itibaren desteğini çektiği ve güncelleme yapmayacağı telefon sürümlerini kamuoyuyla paylaştı.

Milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı tarafından indirilen uygulama, 31 Aralık 2019 tarihinden itibaren Windows Mobile işletim sistemine sahip olan modellere destek vermeyecek. Ayrıca uygulama yetkilileri iPhone kullanıcıları için de yeni bir düzenleme yaptı. Düzenlemeye göre, iOS 7’den düşük olan sürümler uygulamanın güncellenen özelliklerinden faydalanamayacak. Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefon kullanıcıları ise, 2.3.7’nin altındaki sürümler için uygulama desteği alamayacak. iOS ve Android işletim sisteminde olup desteğin kesileceği modellerde, son kullanım tarihi 1 Şubat 2020 olarak açıklandı.

1 Şubat 2020 tarihinden itibaren desteğin kesileceği akıllı telefon modellerinde kullanıcıların dikkat etmesi gereken şartlar bulunuyor. Söz konusu akıllı telefon modellerinin belirlenen tarihten sonra herhangi bir şekilde kullanım dışı kalması söz konusu olmayacak. Ancak kullanıcılar uygulamaya dair güncellemelerden yararlanamayacak.

WhatsApp’ın Bazı Temel Özellikleri Nasıl Kullanılır?

WhatsApp kurulum işlemini tamamladıktan sonra, profil bilgilerinizi oluşturup uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. WhatsApp’ın güncellemeleriyle beraber uygulamada mesajlaşma fonksiyonun yanına yeni özellikler eklenmiştir.

Emoji Nasıl Gönderilir?

 • Rehberinizde kayıtlı olan ve iletişime geçmek istediğiniz kişinin sohbet sayfasını açın.

 • Android ve iOS işletim sistemine sahip telefonlarda sohbet ekranları farklı olarak görünür.
 • Karşı tarafa emoji göndermek için sayfanın en alt kısmında bulunan “gülen yüz” simgesine tıklamanız yeterlidir.

 • iOS’un ve Android’in güncel versiyonlarında kullanıcılar için emoji konusunda kolaylık sağlandı. Mesaj kısmına yazdığınız kelimeye uygun emojiler otomatik olarak sunuluyor.

Android İşletim Sistemlerinde Konum Nasıl Gönderilir?

 • Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda sohbet ekranına tıkladıktan sonra, sayfanın alt kısmında yer alan ataş işaretine basın

 • Ataş işaretine basmanızın ardından, açılan seçeneklerde “konum” yazısını seçin.

 • Karşı tarafa “mevcut konumu paylaş” yazısına basarak tam bulunduğunuz lokasyon bilgisini atabilirsiniz.
 • Mevcut konumunuzu 15 dakika ya da 1-8 saat arasına kadar istediğiniz kişiyle paylaşmaya devam edebilirsiniz.

iOS İşletim Sistemlerinde Konum Nasıl Gönderilir?

 • iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda sohbet ekranına tıkladıktan sonra sayfanın alt kısmında yer alan artı işaretine basın.

 • Artı işaretine bastıktan sonra çıkan seçenek ekranında “konum” yazısına tıklayın.

 • Karşı tarafa “mevcut konumu paylaş” yazısına basarak bulunduğunuz lokasyonun bilgisini atabilirsiniz.