koronavirus-hapi-ilaci-paxlovid-teknosafari

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer tarafından üretilmiş koronavirüs hapı Paxlovid için kullanım izni verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Pfizer’in antiviral koronavirüs ilacı Paxlovid için acil kullanım izni verdi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı, Paxlovid hakkında “Bilimselliği kanıtlanmış, objektif çalışma sonuçlarının, güvenilir bilimsel dergilerde yayımlanmasını beklemek gerek” şeklinde konuştu.

pfizer-paxlovid-teknosafari

Pfizer tarafından yapılan klinik deneylerde hastalar, semptomların başlamasının ardından 5 gün boyunca 12 saatte 1 kez alınması şeklinde ilaç tedavisi gördü. Bu tedavi ile birlikte riskli görülen hastaların, hastaneye yatma ve ölüm durumunun %90 oranında azaldığı gözlemlendi. Antiviral ilaç, virüsün insan vücudunda çoğalmasını yavaşlatıyor. Böylelikle hastalığın yayılması ve gelişmesi zorlaşıyor.

Paxlovid ilacı, HIV hastalarının tedavisinde kullanılan Ritonavir ilacı ile Nirmatrelvir kombinasyonu ile elde edildi. Nirmatrelvir, virüsün çoğalmasını sağlayan enzimi engelliyor. Ritonavir ise bu Nirmatrelvir’in daha uzun süre çalışabilmesini sağlıyor. Bu sayede ilaç, koronavirüsün vücutta yayılmasını ve çoğalmasını etkin bir şekilde yavaşlatıyor.

FDA tarafından paylaşılan bilgilere göre, ilacın yan etkileri olarak tat alma bozukluğu, tansiyon yükselmesi, ishal ve kas ağrıları görüldü. Ancak farklı yan etkilerin görülebileceği konusunda da uyarıda bulunuldu.

İlginizi Çekebilir:

Xbox belgeseli yayınlandı: Power On: The Story of Xbox

2021 yılının en kötü 10 filmi listelendi

Epic Games, 200 TL değerindeki oyunu ücretsiz veriyor

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz