italyada-koronavirus-olum-sayisi
Okuma Süresi
2 dakika

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19‘un, bazı ülkeleri diğerlerinden çok daha fazla etkisi altına aldığı biliniyordu. İtalya da geç alınan tedbirler ve salgının yayılma hızı sebebiyle Çin’den sonra en ağır bilançoya sahip ikinci ülke konumunda yer alıyordu. Aktarılan son dakika gelişmelerine göre; İtalya’da COVID-19 yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 405’e yükselerek Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı Çin’i geçti.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan ve son 10 yılın en ölümcül virüsü olduğu belirtilen COVID-19‘un, bazı ülkeleri diğerlerinden çok daha fazla etkisi altına aldığı biliniyordu. İtalya da başlangıçta salgının griple karıştırılarak sosyal izolasyunun yeterince sağlanmaması ve geç alınan tedbirler sebebiyle, şu anda Çin’den sonra en kötü durumu yaşayan ve en ağır bilançoya sahip ikinci ülke konumunda bulunuyordu. Aktarılan yeni gelişmelere göre ise ülkede COVID-19 yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 1 gün içinde 427 kişi artarak 3 bin 405’e yükseldi. Bu rakamlarla birlikte İtalya’da Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı, Çin’i geçmiş oldu.  

italyada-koronavirus-olum-sayisi

Çin, riskli bölge olmasına rağmen salgının yayılma hızını önemli oranda yavaşlattı. Şu ana kadar 80 bin 928 vakanın görüldüğü ülkede, COVID-19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1 gün içinde sadece 8 kişi artarak 3 bin 245’e yükseldi. Diğer yandan İtalya, virüsün yayılma hızı ve etki alanını henüz yeterince yavaşlatmayı başaramadığı için şu ana kadar 41 bin 35 vaka doğrulanmış olmasına rağmen ölüm oranlarında Çin’i geride bıraktı. İran da benzer şekilde, tedbirleri oldukça geç almış olması sebebiyle listede hızla üst sıralara yükseldi. Şu ana kadar 18 bin 407 vakanın tespit edildiği ülke, Koronavirüs salgınına bağlı 1,284 ölüm vakası yaşadı.  

Paylaşılan diğer detaylara göre; şu anda İtalya’da doktorlar neredeyse 24 saat çalışıyor. Emekli doktor ve hemşireler de tekrar göreve çağrılıyor. Başkent Roma’da ise hastane yetersizliği sebebiyle Coronavirüs vakalarına özel 1,500 yatak kapasiteli yeni bir hastane oluşturulduğu biliniyor. Diğer yandan Bakanlar Kurulu da 25 milyar avro değerinde ekonomik tedbirler içeren yeni bir kararname onaylamış durumda. Söz konusu kararnamenin ve yeni hastanenin, acil ihtiyaçları bulunan sağlık sisteminin taleplerine cevap vermesi bekleniyor.

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İtalya’da Coronavirüs ile ilgili son durum ne?

Samsung, Coronavirüs nedeniyle ABD’deki tüm mağazalarını kapatıyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, Koronavirüs tedbirleri açıklaması!