Xiaomi 2020 Finansal Rapor
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
3 dakika

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 2020 yılına ilişkin ilk yarı finansal raporu ve sonuçlarını açıkladı. Şirketin, yılın ilk 6 ayında yüzde 8 büyüdüğü ifade edildi. 

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, 2020 yılına ilişkin ilk yarı finansal raporu ve sonuçlarını açıkladı. Şirketin, yılın ilk 6 ayında yüzde 8 büyüdüğü ifade edildi. Bununla birlikte marka; bu yıl ikinci kez girdiği “Fortune Global 500” listesinde, geçen yıla göre 46 sıra yükselerek 422. sıraya yerleşti. Aktarılan detaylara göre; Xiaomi’nin toplam geliri, yıllık bazda pazar beklentilerinin üzerine çıkarak bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.9 artışla 103.24 milyar RMB oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla, yüzde 22.3 artışla 15.26 milyar RMB brüt kar elde edildi. 

Dönem karı, piyasa beklentilerinin üzerine çıkarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29.3 artışla yaklaşık 6.65 milyar RMB seviyesine geldi. Hisse başına kazanç ise 0.279 RMB oldu. Akıllı telefon segmentinden elde edilen gelir, 2020 yılının ilk yarısında 61.952 milyar RMB, ikinci çeyreğinde ise 31.628 milyar RMB oldu. Aynı kategorideki satışlar, 28.3 milyon adede ulaştı.  

2020’nin ikinci çeyreğinde Xiaomi, akıllı telefon satışlarında dünya genelinde 4. sırada yer alırken pazar payını, yüzde 10.1’e genişletti. Yurt dışı pazarlarda perakende satış fiyatı 300 euro ve üzeri olan akıllı telefon satışları, 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 99.2 artış gösterdi. Orta ve üst düzey akıllı telefonlardaki satış oranının yükselmesine bağlı olarak; Xiaomi’nin akıllı telefonlarının ortalama satış fiyatıbir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 7.5 ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 11.8 oranında arttı.  

Mi 10 Ultra, Xiaomi akıllı fabrika içerisinde seri üretime geçen ilk yüksek kaliteli model oldu

Xiaomi Akıllı Fabrika

Ayrıca; çift marka uygulaması sayesinde grup, oldukça önemli sonuçlar elde etti. Xiaomi’nin 5G destekli amiral gemisi akıllı telefonları Mi 10 ve Mi 10 Pro’nun satışları, Şubat 2020’de piyasaya sürülmelerinden sadece iki ay sonra 1 milyon adedi aştı. 2020 yılının Ağustos ayında, Mi 10 Ultra piyasaya sunuldu ve genel kamera performansında DXOMARK’tan 130 puan alarak lansman sırasında bir kez daha küresel anlamda 1. sıraya yerleşti. Satışlar, satışa başlanmasından sadece 10 dakika sonra 400 milyon RMB’ye ulaştı. 

Redmi markası ise 5G teknolojisini büyük kitlelere sunmaya devam etti. Grup, 2020 yılının Haziran ayında Redmi 9A serisini 499 RMB fiyat etiketiyle satışa sundu. Ardından Ağustos ayında1.999 RMB’den başlayan fiyatlarla Redmi K30 Ultra’yı satışa sundu. Xiaomi, birkaç ay önce toplamda yaklaşık 600 milyon RMB’lik yatırımla yeni bir akıllı fabrika kurdu ve fabrikalarında akıllı üretim çağını başlattı. Mi 10 Ultra, bu akıllı fabrikada seri üretime geçilen ilk ultra yüksek kaliteli model oldu.  

Diğer yandan; yurt dışı pazarlardan elde edilen gelir, 2020’nin ilk yarısında 48.861 milyar RMB ve ikinci çeyrekte 24.029 milyar RMB oldu. “Canalys” verilerine göre; 2020’nin ikinci çeyreğinde Xiaomi’nin pazar payı, akıllı telefon satışları açısından 50 ülke ve bölgede ilk beşe girerek bu pazarların 25’inde ilk üçe ulaştı.  

Xiaomi, Türkiye satışlarında yüzde 20 pazar payı elde etti

Xiaomi Türkiye Pazar Payı

2020’nin ikinci çeyreğinde Xiaomi’nin akıllı telefon satışları, Avrupa’da bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 64.9 artarak pazar payını yüzde 16.8’e çıkardı ve ilk kez ilk üçte yer aldı. Batı Avrupa’da grubun akıllı telefon satışları, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 115.9 artarak yüzde 12.4 pazar payına ulaştı. İspanya’daki akıllı telefon satışları, yüzde 150.6 artarak yüzde 36.8 pazar payı ile arka arkaya iki çeyrekte 1. sırada yer aldı. İkinci çeyrek boyunca Xiaomi, akıllı telefon satışlarında Fransa’da 2., Almanya ve İtalya’da 4. sıraya yerleşti. 

Şirket, Doğu Avrupa içerisinde yüzde 37.1 ve yüzde 27.5’lik pazar paylarıyla Ukrayna ve Polonya’da akıllı telefon satışlarında 1 numaralı akıllı telefon şirketi oldu. Teknoloji devi, Hindistan pazarında arka arkaya 12 çeyrek boyunca 1 numaralı konumunu korumaya devam etti. Bununla birlikte; Xiaomi, Türkiye pazarında akıllı telefon satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 226 artırarak yüzde 20 pazar payı elde etti ve 3’üncü sıraya yerleşti.  

Şirketin kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Lei Jun, konuya ilişkin açıklamasında Xiaomi’nin temel stratejisinin önümüzdeki on yılda sinerjik faydalar sağlayacak şekilde “Smartphone X AIoT” olarak güncellendiğini ve akıllı telefon işinin grubun temel taşı olmaya devam edeceğini duyurdu. Temel stratejiye eklenen AIoT, akıllı telefonların etrafına kurulu bir yaşam oluşturarak Xiaomi’nin geleceğin akıllı yaşam tarzına öncülük etmesini sağlayacağı belirtildi. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi Mi 10 Ultra, Tüm Özellikleri ile Tanıtıldı 

Xiaomi Mi 10 Ultra, DxOMark Testinde Liderlik Koltuğuna Oturdu

Xiaomi, Yapay Zeka Destekli Günlük Yaşam Ürünlerini Görücüye Çıkardı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz