Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Çinli teknoloji devi Xiaomi birçok ürün gamıyla müşterilerine hizmet etmeye devam ediyor. Son olarak otomobil pazarında da boy göstermeyi hedefleyen Xiaomi’nin ilk otomobilinin görselleri ortaya çıktı. Görsellere bakıldığı zaman Çinli markanın, tam elektrikli değil, hibrit bir motor geliştirmiş olabileceği göze çarpıyor.

Bildiğiniz gibi özellikle de akıllı telefon piyasasında birkaç yıl içinde kendine yer edinmeyi başaran Xiaomi, aynı zamanda kablosuz kulaklıkları, akıllı saatleri, akıllı bileklikleri ve birçok kablosuz ev eşyasıyla birlikte hemen hemen her kategoriden ürününü bizlerle buluşturuyor. Hatta havludan, sırt çantasına kadar teknoloji tabanlı olmayan ürünleriyle de müşterilerinin karşısına çıkıyor. Bu kadar geniş ürün gamına sahip olan Xiaomi’nin en son yeniliği ise otomobil!

İlk Görseller Ortaya Çıktı

Xiaomi’nin uzun süredir üzerinde çalıştığı otomobili hakkında pek çok iddia konuşuldu. Üstünde en çok durulan iddialar arasında, otomobilin tam elektrik motorlu ve otonom sürüş sistemi destekli olması vardı. Ancak son ortaya çıkan görsellere yakından baktığımızda Xiaomi’nin piyasaya sürmeye hazırlandığı otomobilin tam elektrikli değil, hibrit motora sahip olabileceğini düşünmeye başladık. Weibo isimli bir servis üzerinden sızdırılan görseller, Xiaomi’nin piyasaya sunacağı otomobil için sona yaklaştığını bizlere gösteriyor.

Fotoğraflarda yer alan en dikkat çekici kısımlardan biri, otomobilin hemen hemen tüm detaylarının kamuflaj ile kapatılmış olması. Xiaomi bu noktada otomobilini saklıyor ya da üstünde tasarım değişikliği yapmayı planlıyor olabilir. Bir diğer önemli nokta ise fotoğraflardan gördüğümüz kadarıyla kaputun diğer elektrikli otomobillere kıyasla daha uzun olması. Elektrik motoru, içten yanmalı motorlara kıyasla daha küçük olduğundan, piyasadaki diğer elektrikli otomobillerin kaputu çok daha minimal. Bu kaput boyutlarına baktığımızda Xiaomi’nin elektrikli motor yerine hibrit bir motoru tercih ettiğini düşünebiliriz.

Xiaomi’nin Otomobili Hibrit Motorlu mu Olacak?

Ancak elbette bu durum Xiaomi’nin tasarım diliyle de ilgili olabilir. Ayrıca Çin’de ortaya çıkan son görsellerde otomobilin Sedan olacağını görüyoruz, ayrıca otomobilin yakıt bölümünün sol ön kısımda bulunduğu da gözlerden kaçmayan bir diğer detay. Bu detay sayesinde Xiaomi’nin ürettiği otomobilin tam elektrikli olmasa da hibrit bir motora sahip olacağından oldukça eminiz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz