Okuma Süresi
1 dakika
Google Chrome kullanıcılarının ortak derdi nihayet son buluyor. En büyük sorun olan RAM sömürüsü sonunda bitiyor.
Dünya çapında en popüler ve güvenilir internet tarayıcılarından birisi olan Google Chrome, çok yaygın kullanılmasına rağmen bir o kadar da şikayet edilen bir yapıya sahipti. Gelen şikayetlerin çoğu da sistemin çok fazla RAM tüketmesi üzerineydi. Ancak yapılan 110 güncelleme ile birlikte artık Google Chrome Bellek Tasarrufu moduna kavuşmuş oldu. İşte detaylar!

‘Bellek Tasarrufu’ Mucizesi

En yaygın kullanılan arama motorlarından birisi olan Google Chrome, güvenlik ve daha başka birçok özelliği ile öne çıkan popüler web tarayıcılarından birisi. Ancak bu özelliklerinin yanı sıra kullanıcıların birçoğu Google Chrome’u bir ‘RAM sömürücü’ olarak anmaya başladı. İşte tüm bu kötü imajın ve eleştirilerin ardından 110 güncelleme ile birlikte ‘Bellek Tasarrufu’ moduna geçen Chrome, artık bu özellik sayesinde çok daha az RAM tüketecek. Aslında bugüne kadar da bu konu üzerine sürekli bir çalışma ve güncellemeler yapıldı. Yine de yeterli bir gelişim kaydedemeyen Chrome, son güncellemeyle birlikte RAM sömürüsünü oldukça büyük bir oranda bitirdi diyebiliriz.

Tarayıcı Ayarlarından Etkinleştirilmesi Gerekiyor

Yapılan yeni güncellemelerle birlikte tarayıcıya dahili ‘Bellek Tasarrufu’ modu getirildi. Performans modunu tarayıcı ayarlarından etkinleştirdikten sonra bilgisayardaki RAM tüketimi de azalacak. Google Chrome Bellek Tasarrufu aktif olur olmaz işlem yapmış olduğunuz sekme dışındaki diğer sekmelerde işlem yapmayacak ve bunlar arka planda işlenmeyecek. Yani aktif olduğunuz sekme dışındaki diğer sekmelerde bellek boşaltılacak. Eğer aktif olmadığınız sekmelere geri dönmek isterseniz sekmeler yeniden otomatik olarak aktif hale gelecek.

Yani tüm bu diğer sekmeler bellek kullanmadan ama hazır olarak bekliyor olacak. Dilerseniz sık ziyaret ettiğiniz siteleri ‘Her zaman etkin kalacak siteler’ bölümüne ekleyebilirsiniz. Diğer yandan sekme değiştirdiğiniz zaman diğer sekmede oynayan ses ya da video durmayacak. Form doldurduğunuz, ses dinlediğiniz, ekran paylaşımı yaptığınız ya da video oynattığınız sekmeler devde dışı bırakılmayacak. Google Chrome Bellek Tasarrufu modunu etkinleştirmek için, tarayıcınızın 110 sürümü güncellemesi gerekir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz