Okuma Süresi
1 dakika

Xioami, ilk elektrikli aracını geçtiğimiz yıl geliştirmeye başlamıştı. Yeni gelişmeyle markanın ilk elektrikli otomobili Çin’de test sürüşünde görüldü.

Xiaomi; ülkemizde akıllı telefonları, akıllı saatleri, kulaklıkları ve son zamanlarda robot süpürgeleri ile sevilen bir marka olarak öne çıkıyor. Bir süredir Çinli şirketin elektrikli bir otomobil yapacağı konuşuluyordu. Xiaomi, bununla ilgili birçok patente imza attı. Xiaomi, elektrikli otmobil sektörüne adım atmaya hazırlanıyor. 10 milyar dolar yatırımla kurulan Xiaomi Automobile Technology markası, ilk elektrikli prototipini Çin’de test sürüşüne çıkardı. Şirketin kampüsünde görülen araç, 2024’te satışta olabilir.

Xiaomi Elektrikli Otomobili Fiyatı ve Özellikleri

Çinli dev teknoloji şirketi Xioami’nin ilk elektrikli otomobili, Xiaomi Bilim ve Teknoloji Parkı’nda görüldü. Yayınlanan fotoğraflar ile uzun zamandır beklenen aracın nasıl bir tasarıma sahip olacağını ortaya koydu. Otomobilin ilk prototiplerinin eylül ayında üretim hattından çıktığını bilgisi mevcuttu.

Tesla Model 3’e Rakip Olarak Çıkacak

Xioami, ilk elektrikli aracını bir yıldan daha uzun bir süre önce geliştirmeye başladığını duyurmuştu. Xiaomi CEO’su Lei Jun’a göre otomobil, 40 bin doların altında bir fiyat ile satışa sunulacak. Bu sayede de Tesla Model 3’e rakip olabilecek. Raporlara göre elektrikli araç, yeni nesil Qualcomm ve Nvidia Orin X çipleriyle güçlendirilecek.

Elektrikli otomobil dünyası için giriş seviyesi olması beklenen modelin, BYD LiFePO4 bataryadan beslenmesi ve 400 V platform kullanması bekleniyor. Tesla’ya direkt rakip olarak görülen şirket, çıkış tarihi olarak 2024’ü hedefliyor. Çinli şirket, yılda 300 bin araç üretim yapabilecek donanıma sahip bir elektrikli otomobil fabrikası inşa etti.

Xiaomi, kısa süre önce elektrikli otomobil üreticisi NIO’nun pil tedarikçisi Beijing Weilan New Energy’ye önemli miktarda yatırım yapmıştı. Bu yatırımların nasıl sonuç vereceği de şimdiden merak konusu hâline geldi.

Xiaomi’nin bu elektrikli otomobilden sonra Xiaomi “Le mans” kod adlı ikinci bir elektrikli otomobil daha çıkaracağı biliniyor. İkinci modelin 2025 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyor. Araç, şirket için kontrol yazılımına sahip üç adet motor ile gelecek. Bu sayede filosunu bu otomobilden oluşturan şirketler otomobili uzaktan kontrol edebilecek. İkinci model ilk model ile aynı platform üzerine inşa edilecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz