Okuma Süresi
2 dakika

Samsung CEO’su, CES 2023’te te EX1 yardımcı robot ile ilgili konuştu. Bu yıl piyasaya sürülmek istenen cihaz, günlük işleri yapabilecek.

Samsung’un yeni gündeminde robot sektörü bulunuyor. CES 2023 kapsamında açıklamalarda bulunan CEO, insanlara günlük işlerde yardımcı olacakları bir robot üzerinde çalıştıklarını duyurdu. CEO’nun verdiği demeçe göre EX1 isimli robot, bu yıl satışa sunulacak.

Samsung EX1 Yardımcı Robotun Çıkış Tarihi: 2023

Samsung, yıl sonuna kadar EX1 adlı yeni bir “insan yardımcı robotu” piyasaya sürmeyi planladığını duyurdu. Söz konusu açıklama, Samsung Electronics CEO’su Han Jong-hee tarafından CES 2023’te düzenlenen basın toplantısında yapıldı. Şirket, EX1’in detaylarını henüz açıklamasa da robotun bulaşık ve çamaşır yıkamak gibi basit ev işlerini yapması bekleniyor.

Yeni insanlara yardımcı robot açıklaması, daha önce akıllı elektrikli süpürgeleri piyasaya sürmeye odaklanan ve geçmişte sadece konsept robotlar geliştiren Samsung için strateji değişikliğini ifade ediyor.

Ayrıntılı Yetenekleri Henüz Net Olarak Belli Değil

Ev işlerini yapması beklenen konsept bir robot CES 2021’de sergilenmiş fakat satışa sunulmamıştı. Bot Handy ve JetBot 90 AI+ isimli yardımcılar, içecek doldurmak ve çamaşır yıkamak da dahil olmak üzere çeşitli ev işlerini yapabiliyordu. EX1’in Bot Handy’yi temel alıp almayacağı ya da benzer yeteneklere sahip olup olmayacağı henüz belli değil.

Samsung, son zamanlarda robot sektörüyle oldukça yakından ilgileniyor. Şirket, robot takımlarına yönelik finansmanını genişletti ve yakın zamanda Rainbow Robotics’e 47 milyon dolar yatırımda bulundu.

Ayrıca Samsung’un on yıldan daha uzun bir süre önce EX1 isimli bir dijital kameraya sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Yeni EX1 robotunun bu kamerayla herhangi bir ilişkisinin olup olmayacağı ise şimdilik belli değil.

Samsung’un ev işlerine yardımcı olacak ve hayat kolaylaştırması beklenen EX1 robotu hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Daha önce yayınladığımız bir haberde de belirttiğimiz üzere temizlik robotları artık hizmet sektöründe sıkça kullanılmaya başlandı. Bir otel sahibinin bu konuyla ilgili attığı adım, insan gücüne gerek kalmadan temizlik işlerinin robotlar tarafından yerine getirildiğini gözler önüne sürmüştü. Üstelik müşteriler de bu konuyla ilgili olumlu geri bildirimler bırakarak sırf bunu görmek için yeni müşteriler oteli ziyaret etmeye geliyordu.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz