Okuma Süresi
1 dakika

Araştırmacılar, videoların geleceğini tahmin edebilen yapay zeka modeli geliştirdi. Google, Michigan Üniversitesi ve Adobe’daki araştırmacıların geliştirdiği yapay zekalar, videoların gelecek 25 karesini tahmin edebiliyor.

Yapay zekalar, videoların geleceğini öngörmede gittikçe daha iyi hale gelmeye başlıyor. Yani yapay zekalar artık videoda atılan bir topun gideceği yönü, başlangıç noktasını doğru tahmin etmeye başladı.

Geliştirilen yapay zekalar, yalnızca birkaç kareden yüksek kaliteli videolar üreten büyük ölçekli bir modelle teknolojiyi ileri taşıyabiliyor. Google, Michigan Üniversitesi ve Adobe’daki araştırmacılar tarafından öne sürülen yaklaşımda yapay zeka, bunu diğer yöntemlerden daha farklı bir biçimde gerçekleştiriyor.  Önceki yapay zekalardan farklı olarak optik akış veya nokta belirleme tekniklerine dayanmadan videoların geleceğini tahmin edebilecekler.

Araştırmacılar çalışmalarını, “Bu çalışmada, standart bir sinir ağının kapasitesini azami düzeye çıkararak, yüksek kalitede video tahminleri yapıp yapamayacağımızı araştırıyoruz. Elimizdeki mevcut bilgilere göre, bu çalışma video tahmini için kapasite artışlarının etkisine ilişkin kapsamlı bir bilgi sunuyor.” şeklinde tanımladı.

Araştırmacılar yeni yapay zeka modelini 3 tahmin kategorisinde uyarladı. Bunlar; nesne etkileşimleri, yapısal hareket ve kısmi gözlemlenebilirlik şeklinde düzenlenmiş kategoriler. Araştırmacılar yapay zekayı bu kategorilere göre tek tek eğitip, test ettiler. Ekibin geliştirdiği temel model ise, geleceğe yönelik tahminlerdeki belirsizliği modelleyen bir bileşenle, stokastik video üretimi (SVG) mimarisine dayanıyor.

Araştırmacılar, “Deneylerimiz belirsizliğin varlığında tekrarlayan bağlantıların ve stokastikliğin (veya rastlantısallığın) modellenmesinin önemini doğrulamakta (örneğin, bilinmeyen eylemler içeren videolar)’’ şeklinde açıkladı.

Araştırmacılar aynı zamanda bu tür modellerin kapasitesini en üst düzeye çıkarmanın video tahmin kalitesini de arttırdığını tespit ettiklerini ve çalışmaların ilerleyen dönemlerde daha da ileri gideceğini belirtti.