Sosyal medya kullanıcı sayısı
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Sosyal medya ve internet kullanımı ile ilgili raporlar yayınlayan We Are Social, 2020 yılının ilk raporunu paylaştı. Londra merkezli bir sosyal medya kuruluşu olan We Are Social’ın yayınladığı yeni rapora göre, Türkiye birçok sosyal medya platformunda kullanıcı sayısı bakımından dünyada ilk 10’da bulunuyor.

Facebook hala en çok kullanılan sosyal medya platformu

facebook kullanıcı sayısı

Dünyada 2 milyar 449 bin kullanıcı sayısıyla elbette ki Facebook en fazla kullanıcısı olan sosyal medya platformu. Facebook’un Türkiye’deki kullanıcı sayısı 37 milyon. Türkiye, 37 milyon kullanıcı sayısıyla Facebook’un en fazla kullanıldığı ilk 10 ülke arasında yer alırken, Avrupa’da ise ilk sırayı kapmış durumda. Facebook’un en çok kullanıldığı ülkeler ise sırasıyla, Hindistan, ABD ve Endonezya. 

YouTube Facebook’un ardından ikinci sırada

youtube kullanıcı sayısı

Video paylaşım platformu olan YouTube ise, Facebook’tan sonra dünyada en fazla kullanıcı kitlesini bünyesinde barındıran platform olarak ikinci sırada yer alıyor. YouTube bu başarısını 2017 yılından beri sürdürüyor. 

Türkiye’de Instagram Facebook’tan fazla kullanılıyor

instagram kullanıcı sayısı

1 milyar kullanıcı sayısıyla Instagram ise ismini zirvelere yazdırmayı başarıyor. Video ve fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ın Türkiye’deki kullanıcı sayısı 38 milyon. 2019 yılının aynı dönemine bakıldığında ise Instagram Türkiye’deki kullanıcı sayısını yüzde 2.8 artırmış görünüyor. Ülkemizde oldukça sevilen platform toplam kullanıcı sayısıyla dünyada ise 6. sırada yer alıyor. Instagram’ın ülkemizde Facebook’tan daha fazla kullanıldığı da bu raporla ortaya çıkmış durumda. Elbette ki en fazla Instagram kullanıcısı ise ABD’de bulunuyor. 

Twitter kullanıcı kaybetti

twitter kullanıcı sayısı
twitter kullanıcı sayısı

Türkiye’de 11.8 milyon kullanıcı sayısıyla Twitter dünyada 6., Avrupa’da ise 2. sırada yer alıyor. ABD yine Twitter kullanımında ise birinciliği üstleniyor. Türkiye’de geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3 civarı düşüş yaşayan sosyal medya platformunun dünya genelinde ise 340 milyon kullanıcısı bulunuyor.

LinkedIn büyüyor

linkedin kullanıcı sayısı

Özellikle son yıllarda popülaritesi artan bir diğer sosyal medya ağı olan LinkedIn ise son bir yıl içerisinde sadece Türkiye’de 100 binden fazla kullanıcı kazandı. Genellikle şirketler ve beyaz yakalıların tercih ettiği platformu Türkiye’deki toplam kullanıcı sayısıyla dünya sıralamasında 16. sırada kendine yer buldu.

We Are Social’ın açıklamış olduğu raporda, Türkiye’deki kullanıcıların sosyal medyalarda geçirdiği süreler de bulunuyor. Buna göre, ülkemizde 16 ile 64 yaş arasındaki kullanıcılar, sosyal medyada günlük 7 saat 29 dakika gibi şaşırtıcı bir saat dilimi harcıyorlar. Ülkemizdeki internet kullanıcılarının oyun oynama ortalaması ise 58 dakika.

Instagram Hikayeler’e gizli nasıl bakılır, buradan öğrenebilirsiniz..