Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ülkemizi derinden etkileyen deprem felaketinin ardından yurt genelinde yardım kampanyaları devam ediyor. Ancak ne yazık ki bu konuda fırsatçı ve dolandırıcılar da meydana çıktı.

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat günü meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerden sonra bölgede arama kurtarma ve yardım çalışmaları sürüyor.

Türkiye’nin dört bir yanında hepimiz Ahbap gibi STK’lar, AFAD, Kızılay ve Belediyeler aracılığıyla bölgeye yardım göndermek için çabalıyoruz. Ancak ne yazık ki yardım çabalarını baltalayan ve böylesine büyük bir felaket anında bile fırsatçılıktan dolandırıcılığa pek çok yola başvuran ‘insanlar’ var…

AFAD Adına Açılan Sahte Siteler ve Dolandırıcılık Girişimleri

AFAD ülkemizde şu an arama-kurtarma çalışmalarını kontrol ederken yardım toplamaya da devam ediyor.

İyi niyeti ve büyük yardım girişimlerini fırsat bilen kişiler tarafından AFAD adına açılan sahte siteler üzerinden ise kişisel bilgiler toplanıyor ve girilen kart bilgisi gibi kritik bilgiler ile dolandırıcılık yapılıyor.

Tespit edilen yardimbagis.net, depremvergileri.net, afetadresi.com.tr, afad-yardimerkezi.net, afad-kahramanmaras.net ve afaddestek.net gibi sitelere artık ulaşılamıyor. Fakat AFAD üzerinden farklı sitelerle çok sayıda dolandırıcılık girişimi yapıldığı düşünülüyor.

Bu sebeple AFAD’a yapacağınız destekler için sadece ”afad.gov.tr” resmi web sitesini ziyaret etmeye özen gösterin. AFAD’ın resmi sosyal medya hesapları dışında herhangi bir hesaptan ya da kaynaktan gelen bağış bilgilerine güvenmeyin. Benzer şekilde tüm resmî kuruluşlara destek için sadece ‘gov.tr’ uzantılı sitelere güvenin.

Ahbap da Sahte Hesaplar Üzerinden Dolandırıcılığa Maruz Kalıyor

Felaketin ilk anlarından itibaren tüm çalışmalar için dört koldan sarılan Ahbap da büyük bir çaba harcıyor. Yardım kampanyalarına da dahil olan Ahbap’ın adını kullanarak desteğini göndermek isteyen insanları dolandırmaya çalışan kişiler maalesef mevcut.

Örneğin Ahbap’ın kripto para deprem bağışı çalışmalarından faydalanmak isteyen dolandırıcılar, sahte hesaplarla kendi cüzdanlarına yönlendirmeler yaptılar.

Ahbap üzerinden göndermek istediğiniz bağış ve yardımlar için sadece resmi Ahbap hesaplarında ve Haluk Levent’in resmi hesabından paylaşılan bilgilere güvenin. Aynı zamanda destek için Trendyol ve Hepsiburada gibi platformlarda satışta olan Ahbap Dijital Destek Kartlarından da satın alabilirsiniz.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz