Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Cumhurbaşkanı kararıyla yurt dışından getirilen 800’den fazla ürüne yüzde 30’a kadar ek gümrük vergisi getirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte, ek vergiler 30 Eylül 2020’ye kadar yüzde 30, sonrasında ise yüzde 10’a kadar uygulanacak.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan karar göre yurtdışından ithal edilen inşaat sektörü ürünleri, otomotiv sanayiinde kullanılan yedek parçalar ve bazı tüketici ürünlerini de içeren 800’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirildi.

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan İthalat Rejimi Kararı’na göre uygulamaya geçen yeni ek vergiler; kontakt lens, bazı demir-çelik ürünleri, mermer, granit, televizyon alıcı cihazları, yarı mamul deri ürünleri ve bazı otomobil yedek parçalarına uygulanacak. 

İlave ek gümrük vergileri elektronik ürünleri de kapsayacak

800’den fazla ürüne uygulanacak olan ek gümrük vergisi; alüminyum folyo, konveyörler, transmisyon kolonu, transmisyon milleri, elektrik akümülatörleri, ateşleme bujileri, dikiz aynaları, kornalar, fren balataları, krikolar, pnömatik aletler, kauçuk ve plastikten boru ve hortumlar, römorklar, gaz sıvı ve elektrik sayaçları, PVC kaplamaları ve levhalar, fişekler, fotokopi baskı ve yazı kağıtları, kontak lensler, camlar ve camdan eşyalar, şerit metreler, su ısıtıcıları, projeksiyon perdeleri, hoparlörler, elektrikli işaret cihazları, basküller, termometreler, vatka ve keçeler, yarı mamul deriler, tabi mantar ve mantardan eşyaların yanı sıra daha birçok ürüne uygulanacak.

Ek gümrük vergisi 1 Ekim’de yüzde 30’dan yüzde 10’a düşecek

Bugün uygulamaya geçecek olan yeni ek gümrük vergisi 30 Eylül 2020’ye kadar yüzde 30’a varan oranlarda uygulanacak. Bu oran 1 Ekim 2020 itibariyle ise yüzde 10’a kadar düşecek. 

İthalat Rejimi Kararı’na göre, söz konusu ilave gümrük vergileri Gümrük Birliği gibi anlaşmalarla ticaret şartları belirlenen ülkeler için geçerli olmayacak.

Geçen haftalarda da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, 200 doların altındaki ithal akıllı cep telefonlarında uygulanan vergilerin artık bedeli üzerinden değil devletin belirlediği tutar üzerinden vergilendirileceği haberini sizlerle paylaşmıştık. Bunun dışında ise yine elektronik ve beyaz eşyadan, motor parçalarına kadar birçok ürüne ek gümrük vergisi getirilmişti.

İlginizi Çekebilir:

Dijital Hizmet Vergisi uygulanmaya başlıyor

Aralarında oyun konsolu ve hoparlörün de olduğu birçok farklı ürüne %50’ye varan ek vergi!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz