Yemeksepeti Banabi’nin Maltepe deposunda, çalışanların 14 yaşında bir çocuğa cinsel istismar uyguladığı iddia edildi. Şirket, iddiaların gündeme oturmasının ardından resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı.  

Online gıda alışverişi platformu Yemeksepetiortaya atılan yeni bir iddia sonrası sosyal medya gündemine oturdu. Yemeksepeti Banabi’nin Maltepe deposunda, çalışanların 14 yaşında bir çocuğa cinsel istismar uyguladığı iddia edildi. Bununla birlikte iddiada; olay mağduru kız çocuğunun, 3 Banabi çalışanına bu durumu anlattığına ve iddiada adı geçen kişinin bu çalışanlar tarafından şiddetli bir şekilde darp edildiğine işaret edildi.  

Yemeksepeti ise iddiaların gündeme oturmasının ardından resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Şirket, açıklamasında hem iddiaya adı karışan kişinin hem de darp eden çalışanların iş akitlerinin sonlandırılarak Yemeksepeti’nden kovulduğunu belirtti. Açıklamada ayrıca, Yemeksepeti’nin konuya ilişkin tüm hukuki sürecin takipçisi olacağının da altı çizildi. Twitter’da ise birçok kullanıcı, Yemeksepeti’nin iddiaya adı karışan kişiyi darp eden çalışanları kovmuş olması gerekçesiyle şirkete tepki gösterdi. Gösterilen tepkilerin “#yemeksepetiboykot” etiketi altında toplanması üzerine, ilgili ‘hashtag’ TT listesinin ilk sırasına oturdu.  

Yemeksepeti Cinsel İstismar

İşte cinsel istismar iddiasına ilişkin Yemeksepeti tarafından yapılan resmi açıklama! 

Yemeksepeti Cinsel İstismar Açıklama

Diğer yandan; Yemeksepeti, cinsel istismar iddiasına ilişkin yazılı açıklama paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Kısa bir süre önce Yemeksepeti Banabi Maltepe depomuzda, çalışanlarımızdan birinin adının karıştığı taciz iddiası gündeme gelmiştir. İlgili iddia adalet hususunda tek yetkili olan adli mercilerle derhal paylaşılmıştır. Aynı depoda farklı pozisyonlarda çalışan 3 işçi işleyişi ya da hukuki girişimleri beklemeden iddiaya adı karışan kişiyi şiddetli darp etmişlerdir. 

Olay, depo yöneticilerimiz ve bölge müdürlerimiz tarafından ilgili departmanlarımıza bildirildikten sonra hem iddianın muhatabı kişinin hem de kavgaya karışan çalışanlarımızın iş akitleri iş kanununun ilgili hükümlerine uygun olarak sona erdirilmiş; söz konusu üzücü iddianın tüm yönleriyle araştırılması için yetkili merciler, hukuk birimimiz tarafından derhal bilgilendirilmiştir. Hukuku tüm işleyişin merkezine almış bir kurum olarak, yasaların dışında kalan herhangi bir seçenek bizim için yok hükmündedir; değerlendirilmesi bir kenara, gündemimizde dahi olamaz. 

İddia edilen hususların adli merciler tarafından titizlikle araştırılarak aydınlatıcalacağına olan inancımız tamdır. Süreci tüm aşamaları ile takip etmeye devam edeceğiz.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yemeksepeti’nden Görme Engellilere Özel “Erişilebilirlik” Entegrasyonu

Yemeksepeti, Banabi ve İstegelsin temassız teslimat dönemini başlattı

Yemeksepeti 2019’daki çalışan sayısını 2020’de 10 katına çıkaracak 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz