Son yılların en popüler 3 teknoloji ve hizmet girişimi Yemeksepeti, Banabi ve İstegelsin; Türkiye’de ilk Coronavirüs vakasının açıklanmasının ardından artan endişe sonrası temassız teslimat dönemini başlattıklarını açıkladı. Platformlar üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar, artık kredi kartıyla online ödeme yaptıktan sonra siparişlerinin kapılarına asılmasını ve sosyal mesafenin korunarak teslimatın gerçekleşmesini talep edebilecek.

Türkiye’de kısa bir süre önce ilk Coronavirüs vakasının açıklanmasının ardından online olarak yapılan alışveriş ve teslimatlarla ilgili endişe önemli oranda artmıştı. Son yılların en popüler 3 girişiminden ise konuyla ilgili yeni bir hamle geldi. Teslimat devleri Yemeksepeti, Banabi ve İstegelsinCoronavirüs salgınına yönelik aldıkları tedbirlerin bir parçası olarak Türkiye’de temassız teslimat dönemini başlattıklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre; söz konusu platformlar üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar, artık kredi kartı veya banka kartlarıyla online ödeme yaptıktan sonra siparişlerinin kapılarına asılmasını talep edebilecek. Siparişlerin kapıya asılması yoluyla, teslimatı gerçekleştiren kurye ve müşteriler arasındaki sosyal mesafe korunmuş olacak.  

Kullanıcıların, Yemeksepeti üzerinden ilgili hizmetten faydalanabilmek için sipariş notlarında temassız teslimatı tercih etmesi gerekecek. Aynı şekilde Banabi müşterileri de online ödeme yaparak hizmetten faydalanabilecek. Online ödeme gerçekleştikten sonra kullanıcıların, sipariş notlarına otomatik olarak eklenen temassız teslimat seçeneğini tercih etmeleri gerekecek. Müşteriler böylece, siparişlerinin kapıya asılmasını tercih ederek kuryeyle olan temaslarını minimuma indirebilecek. 

yemeksepeti-banabi-istegelsin-temassiz-teslimat

Diğer yandan İstegelsin de benzer bir açıklama yaparak Coronavirüs tehlikesi sebebiyle hijyen kapasitesini maksimum seviyeye çıkardığını ve Yemeksepeti ile Banabi gibi temassız teslimat uygulamasını hizmete soktuğunu duyurdu. Bu açıklama sonrası Yemeksepeti, Banabi ve İstegelsin şirketlerinin üçü de temassız teslimat uygulaması dönemini başlatmış oldu. Uygulanmaya başlayan yeni hizmet ile birlikte, İstegelsin kullanıcıları da artık poşetlerinin teslimat ekipleri tarafından kapıya bırakılmasını ve teslimatın hijyen mesafesinde yapılmasını talep edebiliyor.

Ayrıca şirket, araçlarını sık sık dezenfekte ediyor ve teslimat ekiplerinin hijyeni için gerekli tedbirler alınıyor. İstegelsin, bununla birlikte Coronavirüs vakaları sonrası artan online alışveriş taleplerini karşılamak için dağıtım kapasitesini de artırıyor.  

İstegelsin, risk grubuna ücretsiz teslimat da yapacak

İstegelsindiğer yandan risk grubunda olan kullanıcıları için ücretsiz teslimata başladığını da açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan İstegelsin CEO’su Sedat Yıldırım, riskli grubun sadece 60 yaş üzeri olmadığının altını çizdi. Yıldırım; evlerinde yaşlı büyükleri olan, kronik hastalıkları bulunan, hamile olan kullanıcıların yanı sıra bu kullanıcılarla birlikte yaşayanların da evlerinden çıkmasını sakıncalı bulduklarına işaret etti. Risk grubundaki kullanıcıların market gibi kalabalık ortamlarda bulunmalarının tehlikeli olduğunu belirten şirket CEO’su, bu kullanıcılar için teslimatı ücretsiz yaparak hem kendilerini hem de çevresindeki kişileri korumak istediklerini de ifade etti. Marka tarafından Twitter üzerinden yapılan bir paylaşımda, ücretsiz teslimat kodunun tüm müşteriler için kullanıma açık olduğu da belirtildi. 

Bu tip uygulamalar hizmete sokulmadan önce kullanıcılar, online ödeme yapmış olsalar bile siparişlerini elden teslim alıyordu. Bu durum, teslimatların hızla gerçekleşmesini sağlıyor olsa da özellikle Coronavirüs vakaları sonrası sosyal mesafe açısından ciddi bir tehdit oluşturmaya başlamıştı. Kişilerin kendilerini evlerinde izole etmeye başladıkları ve internet alışverişlerine yöneldikleri böylesi bir dönemde, teslimat devlerinin bu tip bir hamle yapması da pek çok kullanıcının beğenisini topladı. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

‘Sosyal Mesafe’ ile coronavirüs salgını hızı yavaşlıyor

Bilim insanı Emrah Altındiş: Corona’da Sosyal Mesafelenme çok önemli!

Yemeksepeti 2019’daki çalışan sayısını 2020’de 10 katına çıkaracak