Yemeksepeti Boykot
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Online yemek siparişi platformu Yemeksepeti, kuryelerini büro çalışanı olarak gösterdiği gerekçesiyle boykot edilmeye başlandı. Şirketin, birkaç ay önce sendikalaşan kuryelerini büro çalışanı olarak göstermeye başladığı ve bu nedenle saha çalışanlarının öncelikli aşı haklarından mahrum kaldığı belirtildi. Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, iddiaları kesin bir dille reddederken ‘#yemeksepetiboykot’ etiketi, Twitter’da kısa bir süre içerisinde ‘TT’ listesine girdi.  

Online yemek siparişi platformu Yemeksepeti, kuryelerini büro çalışanı olarak gösterdiği gerekçesiyle boykot edilmeye başlandı. İddialara göre şirket, Çalışma Bakanlığı’na sektör değişikliği talebinde bulunarak daha adaletli ücret talebiyle 4 ay önce sendikalaşan kuryelerini büro çalışanı olarak gösterdi. Yaşanan gelişme, ‘Banabi’ hizmetinde görev alan saha çalışanlarının hem sendikal haklarının hem de öncelikli aşı haklarının ellerinden alınmasına neden oldu. Normal şartlarda Sağlık Bakanlığı, kurye çalışanlarını risk grubuna aldığı için saha çalışanları da 40 yaş üstü vatandaşlar ve sağlık çalışanları gibi öncelikli olarak aşılanıyordu. Fakat sendikalaşan çalışanların e-Devlet’te büro çalışanı olarak gösterilmesi, Banabi kuryelerinin aşı başvurusu yapamamasına sebep oldu.  

Yemeksepeti İşçi Komitesi, Twitter üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yaparak “Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız” ifadelerini kullandı. Nevzat Aydın tarafından sendikalaşan çalışanların görev adlarının değiştirildiğini ve sendika üyeliklerinin düşürüldüğünü ifade eden komite ayrıca, paylaşımlarında “Hem toplum sağlığı, hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir. Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir! Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da” ifadelerine yer verdi.  

‘#yemeksepetiboykot’ etiketi Twitter’da hızla ‘TT’ listesine girdi 

Yemeksepeti Boykot

Yaşanan gelişme sonrası, ‘#yemeksepetiboykot’ etiketi Twitter’da hızla ‘TT’ listesine girdi ve Yemeksepeti, eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Bunun üzerine; Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin bir açıklama yayınladı. Aydın, açıklamasında “Ne hikmetse bizimle ve benimle ilgili yalan haber bitmiyor. Yemeksepeti saha çalışanlarının öncelikli olarak aşılanması ile ilgili herhangi bir problem yok. Saha çalışanlarımızın listesini Sağlık Bakanlığı ile cuma günü paylaştık. Aşılamanın pazartesi başlayacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.  

Yemeksepeti İşçi Komitesi ise bu açıklamaya da sessiz kalmadı. Komite, Aydın’a verdiği yanıtta “Yalan konuşan sizsiniz. Listeyi Sağlık Bakanlığı ile paylaştıysanız, neden çalışanları bilgilendirmediniz? Sendikalaşmanın ardından neden Çalışma Bakanlığı’na sektör değişikliği talebinde bulundunuz? Sendika anayasal hak değil mi? Aşı randevuları e-Nabız’da gözüküyor; bizim neden gözükmüyor?” ifadelerine yer verdi.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Rekabet Kurumu’ndan Aralarında Google, Yemeksepeti ve Sahibinden’in Bulunduğu 32 Şirkete Soruşturma

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Yaşanan Siber Saldırı Olayıyla İlgili Sessizliğini Bozdu!

Yemeksepeti Kullanıcı Veri Tabanı Hacklendi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz