Twitter, animasyonlu PNG dosyalarını yanıp sönen imgelere hassasiyeti olan epilepsi hastalarının güvenliği için platformda yasaklayacağını açıkladı. Sosyal medya devi, Epilepsi Kurumu’nun hastalara karşı yapılan bilinçli saldırılarla ilgili bir suç duyurusu hazırlamasından çok kısa bir süre sonra böyle bir adım atma kararı aldı. 

Twitter, epilepsi hastalarının güvenliği için platformda yeni bir değişiklik yapacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, sosyal medya devi animasyonlu PNG (APNG) dosyalarını kendi platformunda yasaklayacak. Şirket, alınan kararın sebebini bu formattaki dosyaların otomatik oynatma özelliğinden dolayı hareketli ve yanıp sönen imgelere hassasiyeti olan epilepsi hastaları gibi bireylerin güvenliği açısından bir tehdit unsuru oluşturması olarak gösterdi. 

Twitter Destek” birimi tarafından bir tweet aracılığıyla yapılan açıklamada “Animasyonlu PNG dosyaları, güvenlik kurallarımızı ihlal ediyor ve kullanıcıların uygulama ve cihazlarında performans sorunlarına sebebiyet veriyor. Bugünden itibaren yaptığımız bir düzeltmeyle animasyonlu PNG dosyalarının tweet atıldıktan sonra oynatılmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verildi. Şirket ayrıca bugüne kadar platformda kötüye kullanılan bu açığın farkında olmadıklarını ve bu ihtimali ortadan kaldırmak için bu hamleyi yaptıklarını da belirtti. 

Yapılan düzenleme ardından halihazırda Twitter’da bulunan APNG dosyaları platform içerisinde kalmaya devam edecek; fakat şirket kullanıcılar tarafından yenilerinin yüklenmesini engelleyecek.  

“Yapılan saldırılar, epilepsili bir insanın yüzüne flaş tutmaktan farksız” 

Kısa bir süre önce Epilepsi Kurumu, epilepsi krizlerini tetiklemek için bilinçli olarak hazırlanan ve yanıp sönen veya parlayan ışıklı imgeleri belirli etiketlerle paylaşan kötü niyetli saldırılara ilişkin bir suç duyurusu hazırlamıştı. Twitter bu suç duyurusundan çok kısa bir süre sonra böyle bir adım atma kararı aldı. 

Epilepsi Kurumu’na göre sanal saldırılar; Ulusal Epilepsi Farkındalık Ayı, yani Kasım ayına denk geliyordu. Bu da epilepsi hastalarının Twitter’da organizasyonun kendileriyle ilgili yaptığı paylaşımları en çok takip ettikleri dönem olarak biliniyor. 

Epilepsi Kurumu Hukuk Yöneticisi Allison Nichol, saldırıların bir epilepsi hastasının yüzüne elektronik flaş tutmak ve kasıtlı olarak krizlerini tetikleyerek o hastada ciddi bir hasara sebep olmaktan hiçbir farkı olmadığını ifade etti. Bununla birlikte uzmanlar tarafından, ışığa duyarlı epilepsi hastalarının sayısı az olsa da maruz bırakılmanın üzerlerinde yarattığı etkinin oldukça ciddi olabileceği de bildirildi. 

Kurum, ayrıca pek çok epilepsi hastasının kriz geçirene kadar yanıp sönen ışıklara hassasiyeti olduğunun farkında bile olmadığını belirtti. Epilepsi hastalarının yaklaşık %3’ünün belli yoğunluklarda parlayan ışıklara maruz bırakıldığında kriz geçirmeye müsait olduğu tahmin ediliyor.