Yemeksepeti Siber Saldırı

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, platformun kullanıcı veri tabanına yapılan siber saldırı ile ilgili günler süren sessizliğini bozdu ve resmi Twitter hesabı üzerinden ilk kez açıklama yaptı. Açıklamasında yaşanan olaydan üzüntü duyduğunu ifade eden Aydın, benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için gerekli tüm çalışmaları yapmayı sürdürdüklerini dile getirdi. 

Çevrimiçi yemek siparişi platformu Yemeksepeti, kısa bir süre önce yaşanan bir siber saldırı olayı ve güvenlik ihlali sonrası kullanıcı veri tabanının hacklendiğini açıklamıştı. Şirket, söz konusu gelişmeyi resmi sosyal medya hesapları üzerinden ve kullanıcılarıyla “Veri Güvenliğiniz Hakkında Önemli Bilgilendirme” başlığıyla paylaştığı bir elektronik posta aracılığıyla duyurmuştu. Siber saldırıyı gerçekleştiren siber korsan ya da korsanların kimliğinin ise henüz tespit edilemediği ifade edilmişti. Platform, yaşanan siber saldırı sonrası kullanıcıların hesap bilgilerinin bir kısmının siber korsanlar tarafından ele geçirildiğine işaret etmişti. Fakat yapılan açıklamada, kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere hiçbir finansal bilgiye ya da şifreye erişilmediği dile getirilmişti. Bağlı bulunan Facebook ya da Apple hesaplarına dair bir ihlalin söz konusu olmadığının da altı çizilmişti.   

Ele geçirilen bilgiler arasında; ad-soyad, doğum tarihi, kayıtlı telefon numaraları, kayıtlı e-posta adresleri, kayıtlı adres bilgileri ve açık olarak görülemeyen SHA-256 algoritması ile maskelenmiş giriş şifreleri bulunduğu belirtilmişti. Bununla birlikte, olay sonucunda toplamda 21 milyon 504 bin 83 kullanıcının verilerinin etkilendiği bildirilmişti. Konuyu gerçekleştirilen bir toplantıda gündemine taşıyan KVKK(Kişisel Verileri Koruma Kurulu) ise Yemeksepeti hakkında veri ihlali nedeniyle inceleme başlattığını duyurmuştu. Şirket CEO’su Nevzat Aydın ise birçok kullanıcı açıklama talep ediyor olsa da günlerdir sessizliğini koruyordu. Yaşanan gelişmeler sonrası; Yemeksepeti CEO’su, sessizliğini bozdu ve resmi Twitter hesabı üzerinden ilk kez siber saldırı olayı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamasında yaşanan olaydan üzüntü duyduğunu belirten Aydın, benzer bir olayın tekrarlanmaması için gerekli tüm çalışmaları sürdürdüklerine işaret etti.  

İşte Yemeksepeti CEO’su Aydın tarafından yapılan siber saldırı açıklaması! 

Yemeksepeti Siber Saldırı Açıklaması

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın tarafından Twitter üzerinden yapılan siber saldırı açıklaması ise şu şekilde: 

Arkadaşlar kısa süre önce yaşananlar malum. Detayları resmi hesaplarımızdan kamuoyuyla, direkt iletişim kanallarından kullanıcılarımızla tüm şeffaflığıyla paylaştık. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunması için ilgili kurumlarla tam iş birliği içerisinde devam ediyor süreç.”

“Hislerimi ifade edecek kelime bulmakta zorlanıyorum. Çok üzgünüm. 20 yıl boyunca en büyük önceliğimiz kullanıcılarımızın güvenliği ve memnuniyeti oldu, olmaya da devam edecek. Benzer bir olayın tekrar yaşanmaması için tüm geliştirmeleri yapmayı sürdürüyoruz. :(“

“Her fırsatta dile getirdiğim gibi Yemeksepeti’ni bugünkü konumuna ben ve çalışan arkadaşlarım değil, sizlerden oluşan Yemeksepeti Ailesi getirdi. Dünden gereken dersleri çıkardık; çok daha inançlı ve çok daha güçlü bir şekilde Yemeksepeti’nin yarınını inşa edeceğiz.” 

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yemeksepeti Kullanıcı Veri Tabanı Hacklendi! 

KVKK, Siber Saldırıya Uğrayan Yemeksepeti Hakkında İnceleme Başlattı! 

Yemeksepeti, Pandemi Döneminde Restoranlara Destek Olmak İçin 20 Milyon Liralık Mali Destek Paketi Açıkladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz