Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020

Autoshow 2021 etkinliğinde Türkiye lansmanı yapılan yeni Mercedes Maybach S Serisi, Ekim ayı itibari ile Türkiye’de satışa sunuluyor.

Yeni Mercedes Maybach S Serisi, önceki S Serisi uzun versiyonlardan 18 cm daha uzun dingil mesafesine sahip. Yeni seri, çift renk uygulaması ve özgün tasarımı ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Mercedes Maybach S Serisi 2021 versiyonu, önden bakıldığında krom süslemeleri, uzun motor kaputu ve karakteristik ön ızgaralarıyla göze çarpıyor. Yeni serinin krom kaplamalaı dikey sütunlara sahip radyatör ızgarası, aracın uzaktan dahi anında fark edilmesini sağlıyor. Arka kapılar, önceki S Serisi modellere göre daha büyük. Ayrıca C sütununda sabit üçgen pencere bulunuyor.

Serinin yeni modelleri, elektrikli arka kapılarla donatılabiliyor. Ayrıca yeni seri, çift renkli tasarımı ile daha da özel bir görünüm sağlıyor. İsteğe bağlı donanımlar ile iki rengi birbirinden ayıran çizgi bulunuyor.

2021 Mercedes Maybach S Serisi İç Mekan

Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020

Yeni serinin iç mekanı, Mercedes Benz S Serisi’ne kıyasla tamamen yenilenmiş iç mekan tasarımına sahip. Gösterge paneli, orta konsol ve kol dayama gibi tüm detaylar çok daha konforlu hale getirildi.

Yeni seri, 5 adede kadar ekran sunabiliyor. Ayrıca aracın içinde 12.8 inçlik OLED merkezi medya ekranı standart donanım olarak sunuluyor. Ayrıca şoför için bulunan 12.3 inç boyutunda 3 boyutlu dijital gösterge ekranı, trafikte diğer araçların görselini üç boyutlu olarak gösteriyor.

Aracın içerisinde bulunan kadran göstergelerinin çevresi Rose Gold renginde vurgulanıyor. Rse Gold, aynı zamanda “Aktif Ambiyans Aydınlatması”nda, yani akıllı konfor ve güvenlik fonksiyonlarının animasyonlu LED aydınlatmasında da kullanılabiliyor. Rose Gold Beyazı ve Ametist Işıltısı olmak üzere iki yeni Aktif Ambiyans Aydınlatması daha kullanıma sunuluyor. “Araca Hoş geldiniz” karşılama ekranı, yolcuları özel bir ışık gösterisiyle karşılıyor.

Yeni Mercedes-Maybach S-Serisi, iç mekanında da bol miktarda geleneksel tarzda lüks anlayışını sunuyor. Ön koltuklardaki geniş kaplamalar yepyeni bir özellik olarak devreye girerken; kaliteli ahşap yüzeyler de sürücü ve ön yolcu koltuklarının arkasını süslüyor. First-Class arka koltuk donanımında ise benzer bir kaplama, arkadaki iki koltuğun arasında da uygulanıyor.

Daha Verimli Sürüş için Gelişmiş Güç Aktarımı

Yeni Mercedes Maybach S Serisi, kısmen elektrik destekli motorlar kullanıyor. Elektrik desteği, ikinci nesil entegre şarj jeneratörü (ISG) tarafından sağlanıyor. ISG, sürüş anında içten yanmalı motora 15 kW’a kadar güç desteği veriyor, sabit hızlı sürüşlerde “süzülme” fonksiyonunu destekliyor, start-stop özelliğini daha konforlu hale getiriyor ve de sürüş sisteminin genel olarak daha verimli olmasını sağlıyor. Dört tekerlekten çekiş ise tüm versiyonlarda standart olarak sunuluyor.

Yeni seri ile birlikte 9G-TRONIC otomatik şanzıman, ISG ile entegre edilerek daha da geliştirildi. Elektomotor, güç elektroniği ve şanzıman soğutucu, şanzımanın içine taşındı. Bir elektrikli soğutucu kompresör kullanıldığı için ISG ile birlikte iki parça kayışlı tahrik düzeni devreden çıkartıldı. Bu sayede motor çalışmadığında da (start-stop ve süzülme fonksiyonu) iç mekanı verimli ve konforlu bir şekilde iklimlendirilebiliyor.

Egzoz gazlarını temizlemek için, motor versiyonuna bağlı olarak, benzin partikül filtresine sahip bir egzoz sistemi devreye giriyor. Basınç ve sıcaklık sensörlerinin yanı sıra en güncel sensörlerin de kullanılmasıyla tüm devir aralıklarında gelişmiş bir egzoz gazı temizliği sağlanıyor.

Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020

Üstün Sürüş Deneyimi için Yürüyen Aksam

Sürekli ayarlanabilir amortisör sistemi, ADS+ ile AIRMATIC havalı süspansiyon, tüm versiyonlarda standart olarak yer alıyor. Sürücü, Dynamic Select sistemi üzerinden motor – şanzıman, ESP, yürüyen aksam, direksiyon karakteristiği gibi özellikleri ayrı ayrı değiştirebiliyor. İlgili ayarlar, merkezi medya ekranının altında bulunan kumanda düğmesi üzerinden sağlanıyor.

Sunulan aktif E-ACTIVE BODY CONTROL yürüyen aksam, bir stereo kamera yardımıyla yol yüzeyini tarıyor ve yol yüzeyindeki dalgalanmaları düzeltiyor. Sistem ayrıca olası bir yandan çarpma durumunda aracı yükselterek ek koruma da sağlıyor. Darbe, özellikle aracın alt kısmındaki dirençli yapı elemanlarına yönlendirildiğinden yolcular üzerindeki stres azaltılıyor.

Güvenlik: Kazan Öncesi ve Anında Daha Fazla Koruma

Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020Mercedes-Maybach S-Klasse (Z 223), 2020

Yeni Mercedes serisinde, arka koltuk güvenliği daha hassas olarak ele alınmış durumda. Tüm versiyonlarda bulunan arka hava yaptığı, şiddetli önden çarpışmalarda emniyet kemerini takan arka koltuk yolcularının baş ve boyun bölgesindeki stres seviyelerini azaltıyor.

Yeni ve kapsamı genişletilen sürüş destek sistemleri ise hız uyarlama, mesafe ayarlama, direksiyon yönlendirmesi ve şerit değişikliği olmak üzere sürüş koşullarına uygun desteklerle günlük hayatı kolaylaştırıyor. Böylece sürücü daha az yorularak hedefine daha güvenli ve rahat bir şekilde ulaşabiliyor. Sürüş destek sistemleri, olası bir tehlike anında o anki sürüş koşuluna uygun olarak reaksiyon gösterebiliyor ve böylece olası çarpışmanın şiddetini azaltabiliyor veya bunu tamamen engelleyebiliyor.

İlginizi Çekebilir:

Mercedes, Beyin Dalgaları ile Arabayı Kontrol Etmeye Yarayacak Teknoloji Geliştiriyor

Mercedes Benz Sesli Asistanı, Tesla Sorusuna Şaşırtıcı Bir Yanıt Verdi!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz