Telegram yeni bir güncelleme yayınladı. Yeni Telegram güncellemesi kullanıcılara, bireysel sohbetler için farklı tema belirleme, tam ekran efektlerine sahip etkileşimli ifadeler ve gruplarda ayrıntılı ‘okundu’ bilgisi görme imkanı tanıyor. Ancak Telegram’ın yeni güncellemesinde en çok dikkat çeken ise, canlı yayınlarda video ve ses kaydetme özelliği oldu. 

WhatsApp’ın tüm dünyada çok tartışılan gizlilik sözleşmesinin sonucunda hızlı bir ivme yakalayan Telegram geçen günlerde dünyada 1 milyar indirme sayısına ulaşmıştı. Şirket, büyümeye devam ederken platforma eklediği yeniliklerle kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. 

Şimdi ise Telegram yayınladığı yeni bir güncellemeyle platforma ciddi yenilikler ekliyor. Ancak özellikle bir yenilik pek çok kişiyi canlı yayın esnasında düşündürmeye itecek gibi duruyor. Gelin yeni Telegram güncellemesiyle kullanıcılar ne gibi özelliklere kavuşmuş bakalım.

Yeni Telegram Güncellemesi 

Sohbet Temaları

Telegram; Sohbet Klasörleri, Hareketli Arka Planlar gibi sohbetlerinizi düzenlemek ve sohbet görünümlerini özelleştirmek için düzinelerce özelliğe sahiptir. Bu güncelleme ile koordinasyon ve dekorasyon, bireysel sohbetler için yeni temalarla bir araya geliyor.

Tasarımcılarımız, belirli özel sohbetlere uygulayabileceğiniz 8 yeni tema oluşturdu. Yeni temaların her biri renkli gradyan mesaj baloncukları, güzel hareketli arka planlar ve benzersiz arka plan desenleri içerir.

Hem siz hem de sohbet ortağınız, her iki taraf için de geçerli olacak bir tema seçebilir ve böylece gözlüğünüzü bulamadığınız zamanlarda bile herhangi bir sohbeti kolayca tanıyabilirsiniz. Bu şekilde iş arkadaşlarınızla ve aile üyelerinizle sohbetler için farklı temalar belirleyebilir ve yanlışlıkla patronunuza şu videoyu tekrar göndermezsiniz.

  • Android’de sohbetiniz için bir tema belirlemek için ⋮ > Renkleri Değiştir’e dokunun. iOS’te Sohbet Başlığı > ⋯ > Renkleri Değiştir’e dokunun. Sohbet ortağınız, Telegram’ın en son sürümünü kullanıyorsa temayı görecektir.

Temaların her biri hem gündüz hem de gece sürümüyle birlikte gelir ve uygulamanızın gece modu ayarlarını takip eder. İster tüm gün karanlıkta kalın, isterseniz de sohbetleriniz güneşi takip etsin.

Etkileşimli İfade

İfadeleri canlandırmayı seviyoruz, ancak atan büyük kırmızı bir kalbin bile, her atışla telefonunuzu titretmesi gereken zamanlar vardır! Ancak bu bile duygularınızı ifade etmek için tek başına yeterli değildir.

Biraz kod, biraz çizim ve bolca kara büyü ile gerçek zamanlı olarak duyguları paylaşmanın yeni bir yolunu yarattık. Herhangi bir özel sohbete tek bir 🎆 🎉 🎈 👍 💩 veya ❤️ gönderin, ardından tam ekran efektini ortaya çıkarmak için hareketli ifadeye dokunun.

Hem siz hem de sohbet ortağınızda ilgili sohbet açıksa, animasyonlar ve titreşimler cihazlarınızda aynı anda oynatılır, böylece kendinizi uzaktayken bile yakın hissedersiniz.

Küçük Gruplarda Okundu Bilgisi

Hem sohbet temaları hem de etkileşimli ifadeler şu anda yalnızca özel sohbetlerde çalışmaktadır. Ancak bu güncelleme, gruplar için büyük bir değişikliği de içeriyor.

Grup mesajları, başka bir üye görür görmez okundu (✓✓) olarak işaretlenir. Küçük gruplarda, hangi grup üyelerinin mesajınızı okuduğunu görmek için gönderdiğiniz bir mesajı seçebilirsiniz.

Kullanıcıların gizliliğini korumak için, gruplardaki okundu bilgileri yalnızca mesaj gönderildikten sonra 7 gün boyunca saklanır. Şimdiye kadar gördüğünüz her şeyin kaydını tutmak Telegram’ın işi değil.

Canlı Yayınları ve Görüntülü Sohbetleri Kaydedin

Telegram, sınırsız izleyici için canlı etkinlikler oluşturabilen milyonlarca topluluğa ev sahipliği yapıyor. İster hayatta bir kez yaşanabilecek bir konser ister günlük bir cebir dersi olsun, yöneticiler artık canlı sürümü kaçıranlar için yayınlamak üzere Canlı Yayınları ve Görüntülü Sohbetleri kaydedebilir.

Yöneticiler, Video ve Ses veya Sadece Ses kaydetme seçenekleriyle Canlı Yayın veya Görüntülü Sohbet menüsünden bir kayıt başlatabilirler. Video kaydetmek için son video dosyasına uygulanacak Dikey veya Yatay bir yönlendirme seçin. Kaydı bitirdikten veya yayını sonlandırdıktan sonra, dosya anında Kayıtlı Mesajlarınıza yüklenir.

  • Yayın menüsünü açmak ve kayda başlamak için, ⋮ veya ⋯ öğesine dokunun. Kayıt sırasında yayın başlığının yanında kırmızı bir nokta belirir.

İlginizi Çekebilir:

Telegram Dünya Çapında 1 Milyar İndirme Sayısını Geçti!

Telegram Yeni Güncelleme Yayınladı: Otomatik Silme, Wigdet Desteği ve Daha Fazlası

Haftanın En Yeni Teknolojileri: Apple WWDC; iOS 15, iPadOS 15 ve Daha Fazlası!:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz