YouTube Video Kalitesi Ayarlama

Beebom’un haberine göre; YouTube, video kalitesi ayarlama özelliğinde yapacağı bir değişikliği test ediyor. Test edilen yenilik hayata geçirilirse; kullanıcıların, video kalitesi ayarlama sekmesinden spesifik bir çözünürlük seçmek yerine, yalnızca ‘Otomatik’, ‘Daha Yüksek Görüntü Kalitesi’, ‘Veri Tasarrufu’ ve ‘Gelişmiş’ seçeneklerinden birini tercih edeceği belirtiliyor.  

Beebom’un haberine göre; YouTube, video kalitesi ayarlama özelliğinde yapacağı bir değişikliği test ediyor. Şirketin, söz konusu hamleyi ‘Kalite’ menüsünü biraz daha sadeleştirmek adına yapacağı tahmin ediliyor. YouTube uygulamasının ‘V15.45.32’ kodlu güncellemesinin deneme sürümünde yapılan test çalışmasının, kısıtlı bir kullanıcı kitlesine açık olduğu belirtiliyor. Test edilen yenilik hayata geçirilirse ise kullanıcıların; video kalitesi ayarlama sekmesinden spesifik bir çözünürlük seçmek yerine, yalnızca ‘Otomatik’, ‘Daha Yüksek Görüntü Kalitesi’, ‘Veri Tasarrufu’ ve ‘Gelişmiş’ seçeneklerinden birini tercih edeceği ifade ediliyor. 

YouTube Video Kalitesi Ayarlama
*Kaynak: beebom.com

Aktarılan detaylara göre; ‘Otomatik’ seçeneğinde YouTube, kullanıcının o andaki koşullarına göre en iyi görüntü kalitesini kendisi belirliyor. ‘Daha Yüksek Görüntü Kalitesi’ seçeneğinde, söz konusu seçeneğin daha fazla hücresel veri tüketeceği uyarısında bulunuluyor. ‘Veri Tasarrufu’ seçeneği, daha düşük bir görüntü kalitesi sunuyor. ‘Gelişmiş’ seçeneğinde ise kullanıcılar, güncel ‘Kalite’ sekmesindeki gibi spesifik bir çözünürlük tercihinde bulunabiliyor.

Bu tip kalite opsiyonlarının, daha çok ‘Prime Video’ ve ‘Netflix’ gibi dijital yayın platformlarında kullanıldığı da biliniyor. Söz konusu platformlar, genellikle kullanıcıların ‘1080p’ veya ‘4K’ gibi sayısal değerlerle kafa karışıklığı yaşamaması adına bu tip bir menü kullanmayı tercih ediyor.  

Google’ın, yeni YouTube ‘Kalite’ menüsü seçeneklerini kalıcı olarak kullanıma sunup sunmayacağı bilinmiyor

YouTube Yeni Kalite Menüsü

Diğer yandan; ‘Gelişmiş’ seçeneği içerisinde YouTube, hala kullanıcılara spesifik bir çözünürlük tercihinde bulunabilecekleri bir alan açıyor. Test çalışmasında görülen 4 seçenek, yalnızca kullanıcıların o anda izledikleri videoya uygulanabiliyor. Test çalışmasının, belirli bölgelere özel olarak yürütüldüğü ifade ediliyor. Google’ın, yeni YouTube ‘Kalite’ menüsü seçeneklerini kalıcı olarak kullanıcı beğenisine sunup sunmayacağı ise henüz bilinmiyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

YouTube’un En Çok İzlenen Videosu Baby Shark Oldu

YouTube Music, YouTube’da Beğenilen Videoları Gizleme Özelliği Getirdi

GitHub’tan YouTube Video ve Parçaları Artık İndirilemeyecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz