7.6 C
İstanbul
Pazartesi, Şubat 24, 2020
Ana Sayfa Dijital Facebook Hesap Silme, Kapatma ve Dondurma İşlemleri (Resimli Anlatım)

Facebook Hesap Silme, Kapatma ve Dondurma İşlemleri (Resimli Anlatım)

Facebook’a artık veda vaktinin geldiğini düşünenlerden misiniz? Peki, Facebook hesabı nasıl silinir ya da Facebook hesabı nasıl dondurulur? İşte Facebook’ta hesap silme ve Facebook’ta hesap dondurma yöntemleri… Facebook silme, Facebook silme linki, Facebook dondurma linki, Facebook silme kalıcı ve Facebook dondurma nasıl yapılıra dair tüm detaylar.

Facebook hesabınızı çeşitli nedenlerden dolayı dondurmak ya da silmek istiyorsanız bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak hesabınızı tamamen silmek istiyorsanız buna dair bilmeniz gereken bazı detaylar bulunuyor. Tüm bu detayları ve dondurma, silme yöntemlerini sizler için derledik.

Facebook Nasıl Kapatılır?

Öncelikle, bunun iki yolu vardır. Dilerseniz Facebook hesabınızı daha sonra tekrar kullanmak istediğinizde açmak üzere dondurabilirsiniz. Dondurduğunuz hesabı istediğiniz zaman giriş yaparak açabilir, yine istediğiniz zaman tekrar dondurabilirsiniz. Bununla ilgili bir kısıtlama yoktur. Hesabınızı dondurduğunuzda bilgileriniz Facebook’ta görünmez, herhangi birinden beğeni ya da yorum alamazsınız ancak Messenger uygulamasını kullanarak mesajlaşma işlemine devam edebilirsiniz. Mesajlaşmaya devam etmeseniz de attığınız mesajlar duracak, kaybolmayacaktır.

Eğer hesabınızı tamamen silmek isterseniz bilgilerinizin tamamen silinmesi için talebinizin üzerinden belirli bir süre geçmesi gerekir. Bu süre sonunda hesabınız tamamen silinir ve artık bir daha hiçbir yerde görünmez. Eğer bu süre içinde hesabınıza tekrar giriş yaparsanız silme için başlatılan süre sıfırlanır, hesabınızın silinmesi için tekrar beklemeniz gerekir.

Facebook Hesap Dondurma ve Silme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Facebook Bilgisayardan Dondurma Ya Da Facebook Bilgisayardan Silme

Facebook kalıcı olarak silme ya da geçici dondurma işlemini bilgisayardan gerçekleştirebilmek için öncelikle Facebook hesabınıza giriş yapmalısınız. Daha sonra aşağıdaki işlemleri tek tek takip etmeniz gerekir.

 • Sağ üst taraftaki oktan ayarlar kısmına gitmelisiniz.

 • Burada sol tarafta bulunan “Facebook bilgilerin” kısmına tıklamalısınız.
 • Daha sonra “Dondurma ve Silme” seçeneğini tıklamanız gerekir.

 • Burada tercihinize göre “Hesabı Dondur” ya da “Hesabı Kalıcı Olarak Silme” seçeneklerinden birini işaretleyerek devam edebilirsiniz.

 • Eğer dondurmayı seçtiyseniz karşınıza çıkan ekranda hesap dondurma nedeniniz sorulur. Belirttiğiniz nedenin büyük bir önemi yoktur, ancak gizlilik gibi konularda endişeniz varsa bu konuda size bilgilendirme yapılır.
 • Eğer seçenekler arasında yer alan bir gerekçeniz varsa bu nedeni işaretlemenizde fayda vardır. Nedeninizi seçtikten sonra “Dondur” dediğinizde hesabınız dondurulacaktır.

 • Facebook hesap silme işleminde ise birkaç uyarı ile karşılaşacaksınız. Hesabınızı sildiğinizde tüm verilerinizin kaybolacağı bilgisi size iletilir.
 • Messenger verilerinizin kaybolmamasını isterseniz hesap dondurma seçeneği sunulur.
 • Şayet hesabınızı silme konusunda kararlıysanız Facebook’ta yapmış olduğunuz tüm paylaşımlara dair bilgilerinizi indirebilirsiniz. “Bilgilerini indir” diyerek bu verileri muhafaza edebilir ve silme işlemine öyle devam edebilirsiniz.
 • “Hesabı sil” dediğinizde işleme devam edilir.

 • Hesabın size ait olduğunu onaylamanız için şifrenizi tekrar girmeniz istenir. Şifrenizi girdikten sonra devam etmelisiniz.

 • Son çıkan ekranda silme işleminin 30 gün süreceği ile ilgili bilgi verilir. Devam ederseniz bu 30 günlük süre başlatılmış olur. Eğer bu süre içinde hesabınıza tekrar giriş yaparsanız silme işlemi iptal edilir. Dilediğiniz zaman tekrar silme işlemini gerçekleştirebilir ve gerekli 30 günlük süreyi yeniden başlatabilirsiniz. Yani Facebook 14 gün beklemeden silme gibi bir seçenek şu anda yoktur.

Facebook Telefondan Dondurma Ya Da Facebook Telefondan Silme

Eğer hesabınızı akıllı telefonunuz üzerinden dondurmak ya da silmek istiyorsanız şu yolları izlemelisiniz:

 • Facebook uygulamasına girdikten sonra sağ üst kısımda bulunan bölmeden “ayarlar ve gizlilik > ayarlar” seçeneğine tıklamalısınız.

 • “Facebook bilgilerin” bölümüne inerek “Hesap sahipliği ve kontrolü” seçeneğine tıklayın.

 • Karşınıza çıkan ekranda “Dondurma ve silme” seçeneği ile ilerlemelisiniz.

 • “Hesabını dondur” ya da “Hesabı sil” seçeneklerinden yapmak istediğiniz işlemi seçerek ilerlediğinizde hesabınız dondurulacak ya da silinecektir. Facebook hesap silme mobil işlemi için burada “hesabı sil” butonuna tıklamanız gerekir.

Hesabınızı dondurmak ya da silmek amacıyla Facebook’a giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

Messenger Dondurma ve Messenger Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Messenger Facebook’taki kişilerle mesajlaşmak için kullanılan ayrı bir uygulamadır. Tüm sohbetler burada muhafaza edilir. Ancak Facebook hesabını dondurmak Messenger hesabını da dondurmak anlamına gelmez, bu işlemi ayrıca gerçekleştirmek gerekir. Aynı şekilde Facebook hesabı silindiğinde Messenger’ın da ayrıca silinmesi gerekir. Messenger’ı akıllı telefonunuz aracılığı ile dondurmak ya da silmek için şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Messenger uygulamasını açtıktan sonra sol üst köşedeki fotoğrafınıza tıklamalısınız.

 • Karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Ekranı aşağıya doğru kaydırın.

 • Hesap ayarları yazısına dokunun.

 • Yine aşağıya inerek “Hesap sahipliği ve kontrolü” kısmına gelmelisiniz.

 • “Dondurma ve silme” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Burada birkaç uyarı ile karşılaşacaksınız. Messenger’ı dondurabilmek için önce Facebook hesabınızı dondurmanız gerektiği, silmek için de önce Facebook hesabınızı silmeniz gerektiği bilgisi verilir.
 • Eğer bunları gerçekleştirdiyseniz dondurma ya da silme işlemlerinden istediğinizi seçerek devam edebilirsiniz. Ancak Facebook hesabınızı henüz dondurmamış veya silmemişseniz en alt kısımda bulunan “Facebook hesabı dondurma ve silme işlemine devam et” yazısına tıklayarak önce bu gerekli işlemi gerçekleştirmeniz gerekir.

 • Messenger’ı dondurduğunuz takdirde tarafınıza kimse mesaj atamaz. Tekrar açtığınızda yeniden mesajlaşmaya başlayabilirsiniz. Silme işleminde ise tüm verileriniz kaldırılır ve geri dönüşü yoktur.

En Çok Okunanlar

Huawei, 24 Şubat’ta düzenleyeceği etkinlikte katlanabilir ekranlı yeni telefonunu duyurabilir

Huawei, 24 Şubat’ta İspanya’nın başkenti Barcelona’da bir basın toplantısı düzenleyecek. Sanal bir basın toplantısı olacak olan etkinlikte şirketin yeni katlanabilir ekranlı akıllı telefonunu duyuracağı...

Netflix Türkiye dizisi Hakan: Muhafız’ın 3. sezon fragmanı yayınlandı

Netflix’in ilk Türkiye dizisi olan Hakan: Muhafız’ın üçüncü sezon finali bugün itibariyle yayınlandı. Dizinin üçüncü sezonu bir virüs salgınını konu alacak. Netflix Türkiye Orijinal yapımı...

SpaceX, “Starlink” uydu interneti hizmetinin kamuya açılabileceğini duyurdu

SpaceX’in baş operasyon müdürü Gwynne Shotwell, yatırımcılarla yaptığı bir etkinlikte Starlink uydu interneti hizmetinin halka açılabileceğini açıkladı. Şirket bununla birlikte, gelecek yıllarda hisselerini yatırımcılarla paylaşma planları olduğu iddialarını da doğruladı.   Dünyaca...

Coronavirüsten etkilenen kişi sayısı her 6.4 günde bir ikiye katlanıyor

Dünya çapında hızla yayılmakta olan Corona virüsünün etki oranı araştırılırken Hong Kong Üniversitesi’nde matematiksel modelleme yoluyla yapılan bir çalışma, virüsün ortaya çıktığı Wuhan’da 75 bin 800 kişinin salgına yakalanmış olabileceğini ortaya koydu. Araştırma,...

TikTok yine kullanıcı bilgilerini paylaştığı iddiasıyla mahkemeye verildi

Geçtiğimiz aylarda casusluk yaptığı ve kullanıcı bilgilerini paylaştığı iddiasıyla tartışmalara sebep olan TikTok, yine aynı konuyla gündeme geldi. ABD’li bir genç TikTok’un kullanıcı bilgilerini...

Instagram’a kar amacı gütmeyen kuruluşlar için yeni bir özellik geliyor

Facebook, bünyesinde bulunan Instagram’a yardım kuruluşlarının bağış toplayabilmeleri için getireceği yeni özelliği anlattı. Instagram’a getirilecek olan bağış düğmesiyle, Facebook’ta bir bağış toplama etiketi ve...

Günlerdir paylaşılan Avustralya yangın görseli yalan çıktı

Eylül ayından bu yana süren Avusturalya yangınları son günlerde sosyal medyada gündem haline geldi. Yapılan paylaşımlarda, dehşet verici bir fotoğrafın, NASA tarafından çekildiği iddiası...

New York ve Dallas’ta 2020 Overwatch League sezonu başladı

Yirmi Overwatch League takımından on tanesi, bu hafta sonu New York City ve Dallas şehirlerinde gerçekleşen ve biletleri günler önceden tükenen etkinliklerde karşı karşıya...

TP-Link Deco M3W inceleme: Wi-Fi bağlantı sorunu yaşayanlar için çözüm yolu

TP-Link’in Wi-Fi bağlantı sorunu yaşayanlar için geliştirdiği, bunun yanında herhangi bir prize takılarak kullanılan Deco M3W adlı modelini sizler için inceledik. Eskiden her odaya Wi-Fi...

WhatsApp Business’a açılış ekranı özelliği geliyor

WhatsApp Business’ın yeni iOS beta sürümüne bir özellik daha eklendi. İşletme sahipleri için geliştirilen WhatsApp Business, kullanıcılarına kısa süre sonra yeni bir açılış ekranı...

Google Maps’e turistleri mutlu edecek bir özellik geliyor

Google Maps’in yeni gelecek özelliği sayesinde artık yabancı bir ülkede iletişim kurmak kolaylaşacak. Google Maps’e, sık seyahat eden insanları ve turistleri memnun edecek bir özellik...

Ucuz akıllı TV’ler kullanıcı verilerinin toplanıp satılmasına sebep oluyor

Ucuz akıllı televizyonların kullanıcı verilerini topladığı ve toplanılan verilerin ticari amaçla satıldığı ortaya çıktı. Günümüz teknoloji dünyasında birbirinden farklı teknolojik ürün ve bu ürünleri...