Nissan’ın elektrikli modeli LEAF ve LEAF Autech, Şubat 2020’den itibaren geliştirilen versiyonuyla Japonya’da sürücülerin beğenisine sunulacak. Geliştirilen özellikler arasında ileri sürüş destek sistemleri ve bağlantılı sürüş özellikleri yer alıyor

Japon otomotiv markası Nissan, elektrikli arabası LEAF’i yeni versiyonu ve geliştirilmiş özellikleriyle kendi ülkesinde sürücülerle tanıştıracak. Marka, otomobilin yeni versiyonunun satışına sıfır emisyon teknolojisinin 10. yıldönümü olan Şubat 2020’den itibaren başlayacak. LEAF’in yeni ‘ProPILOT’ sürüş destek teknolojisi, ‘ProPILOT’ park özelliği, yıllık ödeme gerektiren bir sistem olan ‘NissanConnect’  ve ‘Kör Nokta Müdahale’ sistemi geliştirilen özellikler arasında yer alacak. Bunlarla birlikte yeni renk seçenekleri de sürücülerin beğenisine sunulacak.  

Yeni sürüş destek sistemleri, sürüş rahatlığını artırmak ve sürücü stresini azaltmak için daha yüksek bir araç kontrolü deneyimi sunacak. ProPILOT’ın hız kontrolü, optimize edilmiş bir seviyede olurken eğimli yollarda sürücü tarafından önceden ayarlanmış hız seviyesini koruyabilecek. ProPILOT park özelliği ise sürücülerin park etmek için ayırdığı süreyi kısaltmayı hedeflerken tüm sürüş manevralarında sürücüye destek olacak.  

Bunlarla birlikte Nissan’ın elektrikli aracında ilk kez, şerit değiştirirken yaşanabilecek çarpışmaları önlemeyi hedefleyen Kör Nokta Müdahale sistemi bulunacak. Geliştirilen LEAF, ayrıca araca yaklaşan yaya ve nesneler için sürücüye destek olan Nissan’ın imza niteliğindeki sesli asistanı ‘Canto’ ile donatılacak. ‘Canto’, ilk kez 2017 Tokyo Motor Show’da gösterilen Nissan Serena’nın son modeli ile tanıtılmıştı.  

Nissan ilk kez, Google destekli bir uygulamayı yenilenen LEAF için kullanacak 

Tüm bunların yanında akıllı telefon ve araç navigasyon sistemleriyle eşleşebilen ‘Nissan Kapıdan Kapıya Navigasyon’ sürücüye hedef noktaya ulaşmak için daha kusursuz yol bilgisi sunacak. Araçta, harita güncellemeleri kolaylıkla yapılabilecek.  Nissan LEAF, üretilişinden bu yana ilk kez, sürüş sırasında mobil veri kullanımını elimine etmek için tasarlanan ve araç kabinini bir Wi-Fi alanına dönüştürebilen ‘Docomo in Car Connect’ isimli özellikle birlikte gelecek.  

Google destekli özellikler ise geliştirilen Nissan LEAF ile birlikte tüm Nissan arabalarında bir ilk olarak karşımıza çıkacak. Sürücüler Google tarafından üretilmiş uygulama üzerinden araçlarını kilitleyip kilitlemediklerini kontrol edebilecek veya uzaktan aracı kilitleyebilecek. Bunun yanında sürücüler, araç başkası tarafından kullanılırken güvenliğinden emin olabilmek adına aracın lokasyonu veya hızı gibi sürüş detaylarına uygulama yardımıyla ulaşabilecek. 

Nissan LEAF Autech, yeni özel tasarım gövde rengiyle tanıtılacak 

Nissan’ın alt kuruluşu olan Autech, aynı şekilde Nissan LEAF Autech modelini geliştirilmiş yeni versiyonuyla satışa çıkaracak. Geliştirilen LEAF Autech de Şubat 2020’den itibaren tüm Japonya’da yetkili satış bayilerinde tanıtılacak. ProPILOTProPILOT Park ve NissanConnect sistemlerinin yanı sıra yeni LEAF Autech, bu araç için üretilmiş özel bir gövde rengi seçeneğiyle sürücülerle buluşacak.  

Araç, elektrikli öncü modelinin 2010’daki ilk tanıtılışından bu yana 132.000 Japon müşteri tarafından satın alındı. Aracın güncel olarak önerilen satış fiyatı 3,326,400 (yaklaşık 30,500 $) yenden başlıyor. Nissan LEAF Autech’in ise 4,094,200 yenden (yaklaşık 37,500 $) başlayan fiyatlarla satışa çıkarılması bekleniyor.