Okuma Süresi
2 dakika
Otomobiv sektöründe yaşanan gelişmeleri baştan aşağı düşündüğümüzde gerçekten de belirli aralıklarla büyük sektörel devrimlerin yaşandığına hep birlikte şahit oluyoruz. Bu devrimlerden birisi de kuşkusuz elektrikli arabalar oldu. Bununla da yetinmeyen sektör, elektrikli araçların aynı zamanda otonom araçlar olması için de bir dönüşüm geçirmeye başladı. Fakat bu konunun lider firmalarından birisi olan Tesla’nın kuruluşunda büyük rol oynayan Martin Eberhard, bugün herkesi şaşırtan bir açıklama yaptı. Eberhard, büyük bir açıklıkla otonom araçların tamamen saçmalık olduğunu söyledi. İşte detaylar!

“Arabalar Telefon Gibi Olmamalı”

Elektrik araç üretimi ve satışı yapan büyük firmalardan birisi olan Tesla’nın kuruluşuna emek veren Martin Eberhard, bugün önemli bir açıklama yaparak herkesi şaşırttı. Elektrikli ve otonom araçları ile ünlü bir firma olan Tesla’da geçirdiği sürecin ardından Eberhard bugün, otonom araçların saçmalık olduğunu ve arabaların telefon gibi olmaması gerektiğini söyledi. Elektrikli ve otonom araçları ile bir dünya markası olan Tesla, bugün birçok markaya ilham kaynağı olan firmalar arasında. Ancak Elon Musk ile beraber bu firmanın kurulmasına büyük katkılar sağlayan Martin Eberhard, bugün otonom araçların tam bir saçmalık olduğunu söyledi.

Ölüm Makinesine Dönüşebilir

2007 yılında Elon Musk tarafından şirketten ayrılmaya zorlanan Eberhard, arabalarda bulunan otopilot uygulamalarının tam bir saçmalık olduğunu söyleyerek herkesi şaşırttı. Bunun yerine uzun mesafeli elektrikli araç üretimine yoğunlaşmak gerektiğini söyleyen Eberhard, tamamen otonom sürüş sunan araçların hem tehlikeli hem de o kadar da gerekli ve önemli olmadığını belirtti. Hatta Tesla için de bazı eleştiriler getiren Eberhard, özellikle uzaktan güncelleme alması konusuna değindi. Bu konuda arabaların akıllı telefona dönüşmemesi gerektiğini vurgulayarak onların yalnızca iyi birer araba olmalarının sürücüler için yeterli olması gerektiğini savundu.

Hatta güncellemeler konusunu derinleştiren Martin Eberhard, “iPhone’uma ne zaman güncelleme gelse genelde saçma hatalarla karşılaşıyorum. Hatalar tehlike demektir. Dün sorunsuzca kullandığım arabanın gece gelen bir güncellemeyle bir ölüm makinesine dönüşmesini kesinlikle istemem” dedi. Bu şekilde otonom araç sistemlerinin tehlikelerine değinerek sosyal medyada birçok Tesla kullanıcısı tarafından da desteklendi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz