İsviçre’de yaşayan bir Kayserili tarafından kurulan ve sosyal medya devlerine alternatif olma hedefini taşıyan yerli sosyal medya platformu Ellam, yeni özelliklerini duyurdu. Platformun resmi olup olmadığı tespit edilemeyen @EllamComTr Twitter hesabı üzerinden duyuruları yapması ve alternatifi olmayı hedeflediği Twitter üzerinden kampanya yürütmesi oldukça dikkat çekiyor. 

Nisan ayında duyurulan ve medyada geniş bir şekilde yer bulan Ellam hakkında Twitter’da başlatılan gündem kampanyası #YerliSosyalMedyaEllam etiketiyle ülke gündeminde ilk sıraya yerleşti. İlgili etiketi incelediğimizde platformun yeni canlı yayın özelliği başta olmak üzere bir dizi yeniliğin duyurulduğunu gördük. Bunun üzerine platform hakkında yaptığımız araştırmalarla platformun kurucusu Muhsin Dikmen Nisan ayında yaptığı açıklamaları gördük. 

“Üye sayımız günden güne artıyor. Üyelerimiz birbirlerine tavsiye ettikçe ‘Ellam’ ailesi günden güne büyüyor. Diğer sosyal medya devlerinde ne varsa bizde de var” diye konuşan Dikmen, platformun barındırdığı özellikler hakkında fikir vermiş, fakat rakiplerde olan her özelliğin kendilerinde olduğunu iddia eden platform, özellikle Facebook’a benzeyen ara yüzü ve görsel diliyle alması gereken özellikleri bir nebze abartmış gibi duruyor. Yanı sıra Twitter’da yapılan kampanyanın ilgisiz birçok Tweet barındırması botlarla yapılmış bir iletişim çalışması gibi duruyor. 

Yaklaşık 4500 takipçisi bulunan @EllamComTr Twitter hesabı, bio kısmında “Dünyanın ilk Sosyal olan Medyası” ve “Ellam bir Kardeşlik Köprüsüdür” açıklamalarına yer vermiş. Profilde başa sabitlenmiş Tweet ise aşağıdaki şekilde:

 

Fethetmeye Twitter’dan Başladı

İlgili twitter hesabından yapılan paylaşımlara göre 25 Kasım’da yeni özellikleri “Canlı yayın, sesli-görüntülü mesajlaşma, grup özelliği, arkaplan müzik dinleme, video küçük ekran devam izleme” devreye giren platform, hiçbir özel bilgi verme zorunluluğu olmadan yeni üyelerini bekliyor. Dikmen ayrıca Ellam sözünün Anadolu’dan çıktığını ve ‘galiba’ anlamına geldiğini söyleyerek, “Önce Anadolu’yu fethedeceğiz, sonra Türkiye’yi, daha sonra ise Türk devletlerine açılacağız” demişti. 

Web sitesinde “Kardeşliğin önemli olduğuna inanıyoruz – Ellam’da kendinize Kardeşlik Ağı kuracağınızı umuyoruz.” mesajıyla kullanıcıları karşılayan platformun Twitter’daki gündem çalışmasını kaleyi içten fethetmek çabası olarak ifade etmek yanlış olmaz. Anlaşılan o ki platform yeni takipçileri rakip mecra üzerinden elde etmek istiyor.

Ellam platformunun ‘yeni’ özellikleriyle dünya devi platformlara karşı performansını takip etmeye devam ederek sizleri bilgilendirmeyi sürdüreceğiz.