YouTube’da içerik üreticileri için para kazanma yolları halihazırda mevcut. Ama YouTube uygulamaya yeni özellikler eklemeye tam gaz devam ediyor. Türkiye’de kullanıma yeni açılan özellik sayesinde artık canlı yayın kullanıcıları yeni bir kazanç yolu sağlamış olacak.

YouTube, yayıncıların artık çıkartma satmasını mümkün kılacak. Şu an mevcut sistemde ücretli abonelik ve bağış sistemi olan video paylaşım uygulaması, içerik üreticileri için yeni para kazanma yolları eklemeye devam edecek gibi duruyor. Kullanıcılara sunulan bu yeni özellik Super Stickers adında. Geçtiğimiz temmuz ayından beri test edilen yeni özellik aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 60 ülkede kullanıcılara sunulmaya başlandı.

Toplamda 8 çıkartma bulunacak olan pakette, beş tane çıkartma animasyon özellikli olacak. Bu çıkartmalar küçük açıklamalara da sahip olacak yani kullanıcılar hangi durumda hangi çıkartmayı atması gerektiğini bu açıklama sayesinde anlayabilecek.

YouTube Türkiye’de açılan bu özellik bazı sınırlamalarla gelecek. 18 yaşından büyük olan kullanıcılar özelliğe sahip olabilecek. Bir diğer sınırlama ise kanalın en az 1000 abonesinin olması ve kanalın para kazanımına açık olması. Sağlanan bu koşullar sonunda kanalların canlı yayınlarında çıkartmalar da artık bir kazanç yöntemi olabilecek. Twitch ve Mixer arasındaki rekabetin iyice yükseldiği şu günlerde Twitch’ten yayıncı transfer eden YouTube rekabetteki yerini sağlamlaştırmaya çalışıyor. Uygulamaya canlı yayın içerik üreticileri için başka özellikler eklenip eklenmeyeceği ise şu an için bilinmiyor.