İnsanların evden işlerini ve eğitimlerini yürüttüğü bu dönemde popülerliğini oldukça artıran görüntülü görüşme imkanı tanıyan Zoom’dan yeni bir skandal haberi geldi. Bu sefer de Zoom’u kullanan 4 bin 552 öğretmenin hesaplarının çalındığı bilgisi ortaya çıktı.  Zoom ‘dan çalınan öğretmenlerin hesaplarının bir internet sitesinde satışa çıkarıldığı bilgisi paylaşıldı.

Küresel bir kriz yaratan ve insanların işlerine, eğitimlerine evlerinden devam etmesine sebep olan koronavirüs salgını döneminde belki de popülerliğini en çok artıran uygulamalardan biri Zoom oldu. Günlük kullanıcı sayısını karantina döneminde yüzde 300 artıran Zoom hakkında ise, ortaya çıkan bilgiler insanları korkutmaya başladı. Görüntülü görüşme imkanı sunan Zoom’un, güvenlik açığı olduğu gerekçesiyle birçok şirket ve ülke tarafından kullanımı kısıtlanmıştı. Kullanıcı bilgilerinin çalınıp Hacker sitesinde satışa çıkmasının ardından şirket geçen hafta, yeni güvenlik önlemlerini açıklamıştı. Ancak bugün ortaya çıkan yeni bir haber ise Zoom hakkında akıllara yine aynı soruyu getirdi: “Zoom Güvenli mi?”

“Kendini Geliştir Geleceği Değiştir” isimli projeye online görüşme imkanı tanıyan Zoom üzerinden katılan 4 bin 552 öğretmenin hesaplarının çalındığı ortaya çıktı. 

Zoom ‘da öğretmenlerin hesaplarının çalınması hakkında MEB açıklama yaptı

İstanbul’da “Kendini Geliştir Geleceği Değiştir” isimli proje kapsamında “Strateji Üsküdar” programına Zoom üzerinden katılan öğretmenlerin hesapları Hack’lendi. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin kişisel verilerinin çalındığını doğrularken, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) soruşturma başlattığını açıkladı.

4 bin 552 öğretmenin Zoom üzerinden hesaplarının çalınması hakkında açıklama yapan MEB “BTK bünyesindeki Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi programa hacker saldırısını 13 Nisan’da tespit etti. Bakanlığımız, Bilgi İşlem Daire Başkanlığı da konuyla ilgili kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Sorumlular hakkında da soruşturma açıldı” ifadelerini kullandı. 

Zoom’da hack’lenen 4 bin 552 öğretmenin ad/soyad, kimlik numarası ve e-posta adresinin de yer aldığı iletişim bilgileri www.readtiger.com adlı sitede yayınlandı. MEB, saldırının Üsküdarda’daki program bazında gerçekleştiğini ve genele yayılmadığını belirtti. 

Zoom geçen hafta yeni güvenlik önlemlerini açıklamıştı

Zoom, ortaya çıkan güvenlik sorunları sebebiyle geçen hafta, video iletişim platformunda görüşme güvenliğini ve gizliliğini artıracak yeni özellikleri içeren 4.6.10 sürümünü kullanıcılara açmıştı. Yeni sürümü kullananların, Zoom yeni güvenlik önlemleri kapsamında görüşmelerinde Güvenlik simgesi ile platformdaki güvenlik özelliklerine tek bir noktadan erişebilecekleri açıklanmıştı. 90 günlük planlarını ve yeni güvenlik önlemlerini açıklayan Zoom, ortaya çıkan yeni haberden sonra ne gibi bir açıklama yapacak, merak konusu.

İlginizi Çekebilir:

Zoom yeni güvenlik önlemleri ile birlikte 90 günlük planlarını da açıkladı

Zoom, güvenlik açığı nedeniyle kullanıcı güvenini 5 aşamada nasıl kaybetti?

ZOOM BOMBING, FACEBOOK GAMING, OYUN KONSOLU ZAM, ONLINE DÜĞÜN – DigiToll #12

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz