Çalınan Facebook Adresi Nasıl Geri Alınır

Facebook çok geniş kullanıcı ağına sahip bir sosyal medya uygulamasıdır. Kullanıcılar bu platformda sağlanan faydalı hizmetlerin yanı sıra, kötü amaçlı yazılımlara da maruz kalabiliyor. Kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle ele geçirilen Facebook hesabınızı sadece birkaç adımla geri alabilirsiniz. Peki çalınan Facebook adresi nasıl geri alınır? İşte yöntemler…

Çok geniş kitlelere erişen Facebook, aynı zamanda birçok tehdit de barındırıyor bünyesinde. Kötü niyetli kişiler ve hacker’lar kullanıcıların Facebook hesaplarını çalarak, kişisel verilere ve bu veriler ile diğer kişisel hesaplara erişebilir. Bu sebeple dikkatli olmakta ve güçlü şifreler ile önlem almakta fayda bulunuyor. Peki çalınan Facebook adresi nasıl geri alınır?

Sosyal medyada sizi temsil eden şahsi hesaplarınıza yalnızca sizin erişim sağlamanız gerekir. Beklenmeyen durumlar sonucunda Facebook şifreniz kırıldı ya da hesabınız bir başkasının eline geçtiyse veya izniniz olmadan başka biri tarafından kullanıldığını düşünüyorsanız hesabınızı bir an önce güvene almanız gerekir. Şifrenizi değiştirmeli ya da yakın zamandaki giriş hareketlerinizi gözden geçirmelisiniz. Facebook şifrem değiştirilmiş nasıl geri alabilirim gibi sorularınızın cevabına gelin ayrıntılı olarak bakalım.

Çalınan Facebook adresini geri alma

Çalınan facebook adresini geri alma

Hesap güvenliğine ve gizliliğine önem veren Facebook, çalınan Facebook hesabını geri alma işlemlerinde kullanıcılarına büyük kolaylıklar sunar. Hesap oluştururken girdiğiniz özel bilgiler sayesinde bu durumu kolay bir şekilde atlatabilirsiniz. Ama bundan önce, hesabınızın gerçekten bir başkası tarafından kullanılıp kullanılmadığını nasıl anlarsınız buna bakalım. Aşağıdaki durumlardan birkaçını fark ederseniz hesabınızın bir başkasının eline geçtiği söylenebilir:

 • E-posta adresiniz veya şifreniz değiştirilmişse
 • Adınız ya da doğum tarihinizde bir değişiklik varsa
 • Sizin tarafınızdan tanımadığınız kişilere arkadaşlık isteği gönderilmişse
 • Sizin yazmadığınız mesajların diğer hesaplara gönderildiğini gördüyseniz
 • Sizin oluşturmadığınız gönderilerin sayfanızda paylaşıldığını görürseniz

Yalnızca sizin erişiminizin olması gereken sosyal medya hesabınıza başka biri tarafından erişim sağlandığı durumda hesabınızı birkaç adımla geri alabilirsiniz. Facebook hesap kurtarma işlemleri için ayrıntılar şu şekilde:

 • İlk olarak yapmanız gereken şey bu bölümün altındaki bağlantıya tıklayıp Facebook/Hacked bağlantısına gitmek olmalıdır.
 • Karşınıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır. Başkaları tarafından kullanılan hesabın geri alınması için aşağıdaki seçeneklerden birini seçebilirsiniz. Ayrıca Facebook hesabım çalındı şikayet nasıl ederim diyenler de bu sayfadan kolayca işlemlerini gerçekleştirebilir.

Facebook hesabım çalındı şikayet

 • Devam butonuna tıklayıp ilerlediğinizde karşınıza aşağıdaki sayfa çıkacaktır. Burada hangi adımları izleyeceğinizi görebilirsiniz. Bu adımlarda şifrenizi değiştirebilir, hesabınızda sizden izinsiz yapılan değişiklikleri inceleyebilirsiniz. Alternatif güvenlik önlemlerini de düzenleyebilirsiniz.

Facebook hesabım çalındı şikayet

 • Bu adımdan sonra şifre yenileme sayfasına geçebilir ve mevcut şifrenizle beraber yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
 • Burada sizden istenen özel bilgileri girip devam butonuyla ilerleyebilirsiniz.
 • Son olarak gönderilerinizi kontrol edip bilgilerinizi doğruladıktan sonra hesabınız güvene alınır.

Hesabınızı güvene almaya başlamak için TIKLAYINIZ!

Facebook Hesabım Çalındı Nasıl Kapatabilirim?

Facebook hesabım çalındı nasıl kapattırabilirim

 • Facebook hesabınız çalındığında hesabınızı geri alabilir ve ondan sonra hesabınızı kapatabilirsiniz.
 • Öncelikle Facebook/Hacked sayfasından şifrenizi değiştirerek hesabınızı yukarıdaki gibi güvene alın.
 • Yeni şifrenizle hesabınıza giriş yapıp ayarlar kısmına tıklayın.

Facebook hesabım çalındı nasıl kapattırabilirim

 • Açılan sayfada sol üst köşedeki Facebook Bilgilerin’e tıklayın.

Facebook hesabım çalındı nasıl kapattırabilirim

 • Buradan kapatma işlemini gerçekleştirmek için en aşağıda yer alan “Dondurma ve Silme” bölümüne tıklayın. Hesabınızı böylece geçici ya da kalıcı olarak silebilirsiniz.

Facebook hesabım çalındı nasıl kapattırabilirim

Facebook hesabı nasıl güvenli hale getirilir?

Hesabınızı güvende tutmak ve dış tehditlerden korumak için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunur. Peki Facebook hesabı nasıl güvenli hale getirilir? İşte yanıtlar…

Şifrenizi Korumalısınız

Facebook şifrenizi internette herhangi bir yerde kullanmamalı ve asla başkalarıyla paylaşmamalısınız. Şifrenizi, tahmin edilmesi zor bir yapıda oluşturmalısınız. Şifrenizde isminize veya yaygın olarak kullanılan karakter ve sözcüklere yer vermemeniz gerekir.

Giriş Bilgilerinizi Başkasıyla Paylaşmayın

Facebook’a benzeyen sahte internet siteleri, sizden e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapmanızı isteyebilir. Böyle bir durumda giriş bilgilerinizi yazmadan önce internet sitesinin URL’sinin www.facebook.com olmasına mutlaka dikkat edin. Şüphelendiğinizde ise Facebook’a gitmek için tarayıcınıza URL’yi yazarak giriş yapın.

Tanımadığınız Kişilerin Arkadaşlık İsteklerini Kabul Etmeyin

Hesabınızı ele geçirmek isteyen kötü amaçlı insanlar arkadaş olmak için sahte hesaplar oluşturabilir. Böyle birinin arkadaşlık isteğini kabul ederseniz zaman tünelinizde spam gönderiler paylaşmasına, sizi sakıncalı gönderilere etiketlemesine ve mesaj göndermesine izin vermiş olursunuz.

Kötü Amaçlı Yazılımlara Dikkat!

Kötü amaçlı yazılımlar genel olarak bilgisayarlara ve bilgisayar ağlarına zarar verir. Yapabileceğiniz şeylerden biri internet tarayıcınızı güncel tutmak ve şüpheli uygulamaları, tarayıcı eklentilerini kaldırmak olmalı. Arkadaşlarınızdan, tanıdığınız bir firmadan gönderilmiş gibi görünen şüpheli linklere asla tıklamayın. Tabii ki buna Facebook gönderileri ve e-postanıza gelen bağlantılar da dahildir. Unutmayın ki Facebook hiçbir zaman sizden e-posta aracılığıyla şifrenizi vermenizi istemez. Böyle şüpheli bir bağlantı ile karşılaştığınızda ise şikayet edin.

Alternatif Güvenlik Seçenekleri

Başkalarının hesabınıza girişini önlemek ve bundan haberdar olmak için uyarılar oluşturabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulaması bu yüzden yapılmalıdır. İki faktörlü doğrulama ayrıca güvenilir arkadaşlarınızı belirlemenizi de sağlar. Facebook’a başka bir bilgisayardan giriş yaptıysanız güvenlik ayarları için Güvenlik Kontrolü’nü de kullanmanız mümkün.

Facebook Şifre Kırma Programlarına İnanmayın

Facebook şifre kırma programı, hesap çalma programı gibi programların olduğu ve bu programların indirilmesi için verilen bağlantılara tıklanması gerektiği gibi söylemlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu türden gerçek olmayan vaatlere inanmayın, gösterdikleri indirme linklerine de tıklamayın. Çünkü Facebook şifre kırma işlemi internette bulunan bu sahte programlar ile yapılmaz. Böyle durumlarda Facebook bilgilerinizin karşı tarafa geçme olasılığı yüksek.

22 YORUMLAR

 1. Salam eleykum hesabim calimdi ve donduruldu 30 gun donduruldu sekil isdedi facebok atdim hecbir cevab gelmedi ve 13 gun vaxd qaldi onnan sonra omurluk kalici olaraq dayandirlacaqin diyo bana heckim yardim etmiyor kimse yardim ederse hakku ne vererem yeterki profilim geri qayitsin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz