Okuma Süresi
2 dakika
Daha geçtiğimiz ay 12 bin çalışanını işten çıkartan ve yeniden küçülme kararı alan Google, şimdi de bazı çalışanlarının masalarını diğer çalışanlarla paylaşmak zorunda olduğunu açıkladı.
Dünya ekonomisinde ardı ardına yaşanan sarsıntılar ve bunların getirdiği belirsizlikler, büyük işsizlik rakamlarıyla sonuçlanmaya devam ediyor. Özellikle Pandemi dönemi ve ardından yaşanan küresel ekonomik kriz, birçok çalışanı mağduriyete sürüklemeye devam ediyor. Daha geçtiğimiz ay 12 bin çalışanı işten çıkartan Google, şimdi de küçülmeye giderek masaların çalışanlar tarafından ortak kullanılacağını açıkladı. İşte detaylar!

‘Alandan Tasarruf İçin Yapılıyor’

Dünya devi şirketlerin ardı ardına çalışanlarını işten çıkarması üzerine kısa bir süre içerisinde bu sayı 200 binlere ulaştı. Daha öncesinde ofiste masaj hizmet, kişiye özel çalışma alanları ve oldukça iyi ekonomik koşullar sunan Google, hepimizin hatırlayacağı gibi 12 bin çalışanını işten çıkarmanın ardından şimdi de çalışanların masa paylaşımlı çalışmalarını istiyor. CNBC’nin haberine göre Şirket, bulut hizmetleri departmanındaki çalışanların, haftada 3 gün olan mesailerini ofiste geçirmelerini, farklı günlerde işe gelen çalışanların masalarını dönüşümlü olarak kullanacaklarını açıkladı. Böylelikle çalışanlar aynı masa ve aynı ekipmanları kullanacaklar. Bunun gerekçesini ise şirketin sözcüsü “alandan tasarruf ederek fazla masraftan kaçınılması” olarak açıkladı.

Onaylayan da Var Bencilce Bulan da!

Çalışma alanındaki masaların ortaklaşa kullanılması kararı, kimi çalışanlardan onay alırken kimi çalışanlar tarafından da bencilce bir karar olduğu yönünde eleştiriliyor. Çalışanların bazıları bu kararı işten çıkarma kararına kıyasla daha mantıklı buluyor. Ancak bazıları ise 2022 yılında 59,7 milyar dolar kazanan bir şirket için bencilce bir karar olarak değerlendiriyor. Zira Google, özellikle yazılım bölümünde çalışanların kendi masalarını özel olarak tasarlatmalarına, kendi ekipmanlarını istemelerine olanak tanıyor. Ki bu özel ihtiyaç ve tasarımların arasında kişilerin koşu bantları bile bulunuyor.
Buradan bakıldığında bu çalışanların aynı masa ve aynı ekipmanları kullanmaları bir uyumsuzluğa yol açabilir. Bu noktada ise Google yöneticileri bu sisteme uyum sağlayabilmesi için tüm çalışanların tek tip ortak masa türünde karar kılmaları ve bu masanın da herkese hitap edecek şekilde düzenlenmesi gerektiğini vurguluyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz