Okuma Süresi
1 dakika
Netflix, 30’dan fazla ülkede abonelik ücretlerinde indirime gitti. Ama maalesef indirim uygulanan ülkelerden birisi de Türkiye değil.

Dünyanın en popüler dijital sinema ve dizi platformu olan Netflix, son yıllarda abone sayılarını oldukça artıran isimlerin başında geliyor. Dünya çapında çok sayıda aboneye sahip olan platform, son birkaç hafta içerisinde bazı ülkelerde abonelik ücretlerinde indirime gitti. 30’dan fazla ülkede yapılan bu indirim politikasının içerisinde maalesef Türkiye bulunmuyor. İşte indirimden yararlanan ülkelerden bazıları ve detaylar!

Türkiye’ye İndirim Yok

Birçok sevilen dizi, film ve belgesele kolaylıkla erişim sağlanabilen geniş bir platform olan Netflix, bazı ülkelerde abonelik ücretlerinde bir düşüş yaptı. Ülkemizde ise daha yenilerde abonelik ücretlerine zam yapılmış ve bu zammın ardından temel üyelik 63,99 TL’ye, en üst seviye üyelik ise 130,99 TL’ye ulaşmıştı. Ancak özellikle son birkaç hafta içerisinde aralarında Ürdün, İran, Kenya, Venezuela, Hırvatistan’ın da yer aldığı 30’dan fazla ülkede abonelik ücretlerinde düşüş yaşandı. Türkiye indirimden yararlanamazken aynı zamanda ABD ve Batı Avrupa’dan ülkeler de indirim alamayan ülkeler arasında.

Netflix Bu İndirimi Neden Yaptı?

The Hollywood Reporter’ın aktardığı bilgilere göre alınan indirim kararı, Güney Amerika, Doğu ve Orta Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Sahra Altı Afrika ve Asya Pasifik gibi bölgeleri etkiliyor. Bu bölgelerdeki bazı ülkelerde abonelik fiyatlarının %20’den %60’a kadar da indirildiği bildiriliyor. Yaklaşık olarak 10 milyon kullanıcıyı etkileyebilecek düzeyde olan bu hamlenin nedeni platform tarafından açıkça duyurulmadı. Ama yine de bu konuda bazı tahminler bulunuyor. Şirketin bu indirim kararını, büyük eleştiri alan şifre paylaşımını kaldırma adımının etkilerini biraz olsun hafifletmek için aldığı düşünülüyor.

Ayrıca artık paylaşımlı olarak kullanamayan müşterilerin ekstra meydana gelen masraflarını azaltmaya çalışması da bir diğer tahmin. Diğer yandan Netflix’in yerel fiyatlandırma yerine ücretleri dolar kuruna göre belirlediği ülkelerde yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle bu kararı almış olabileceği de tahminlerden bir diğeri. Şu anda hali hazırda 190’ın ülkede faaliyet gösteren Netflix, 230 milyondan fazla aboneye sahip.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz