Apple’ın 234 milyar dolarlık marka değeriyle başı çektiği listede Google 167 milyar dolarla ikinci, Amazon ise 125 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldı.

ABD markalarının yine ilk onu domine ettiği 2019’un en değerli 100 marka listesi şu sıralamayla başlıyor: Apple, Google, Amazon, Microsoft, Coca-Cola, Samsung, Toyota, Mercedes, McDonald’s ve Disney.

ABD yasağına rağmen satış başarısını gittikçe arttıran Çin teknoloji devi Huawei ise listeye 74. sıradan girip ilk 100’de kalarak rüştünü ispatlamış oldu.


Dünyanın en prestijli reklam ajanslarından Omnicom’un marka danışmanlık kolu Interbrand tarafından açıklanan 2019’un en değerli marka sıralamasında, son dönemlerde başı sıkça ağrıyan Facebook’un 14. sıraya gerilemiş olduğunu görüyoruz. Ayrıca sosyal medya devi Facebook’un 2017 yılında 48 milyar dolar olan marka değerinin bugün 40 milyar dolara düştüğü konuşmalar arasında.

Listede hayal kırıklığı yaratan marka ise: Nokia oldu. Bir dönem dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Fin bu sene ilk 100’e girmeyi başaramadı.

Hayal kırıklıklarına sebep olan bir diğer marka ise Elon Musk’ın otomobil şirketi ‘Tesla’ oldu. Tesla yakaladığı başarıya rağmen ilk 100’e girmeyi başaramadı.

Interbrand, teknoloji sektörünün toplam marka değerinin 790 milyar dolara ulaştığını söyledi. Bu 279 milyar dolar değerindeki otomotiv sektörünün yaklaşık üç katı demek.