Okuma Süresi
1 dakika

Google, kamuya açıkça duyurmadan Alter isimli yapay zekâ avatar girişimini satın aldı. Şirket bu satın alım için yüklü miktarda ödeme yaptı.

İnternet kullanımı günden güne yaygınlaşıyor. Bu yaygınlaşmanın ürünü olarak, her gün karşımıza yeni bir platform çıkıyor. Kimi platformlar kullanıcılara aradıkları özellikleri sunmayı başaramayıp unutulurken, kimileri de kısa sürede büyük sıçrayışlar yapıyor.

Kısa zamanda ünlü olan ve birçok sosyal medya uygulamasını geride bırakarak listelerin ilk sırasına yerleşmeyi başaran o uygulamaların başında TikTok yer alıyor. Birçok şirketi rekabete sürükleyen TikTok’un rakipleri arasında Google da yer alıyor. Şirket TikTok ile baş etmenin yolunu bakın nasıl buluyor?

Google, Yapay Zekâ Avatar Girişimi Alter’ı Satın Aldı

Facemoji ile birlikte başlayan kişisel avatar furyası, internet kullanıcılarının gözdesi haline geldi. Özellik bu denli tutulunca, Meta’nın avatar oluşturma özelliğini duyurmasının ardından Google da bu trende katılmayı amaçladığını gösteren bir hamle yaptı.

Paylaşılan bilgilere göre Google, Alter isimli yapay zekâ tabanlı avatar girişimini satın aldı. Tabii anlaşmanın kamuoyuyla paylaşılmaması, Google’ın Alter için ödediği paranın da netlik kazanamamasına sebep oldu. Ancak analistler tahminlerini kamuoyu ile paylaştı; o tahminlere göre Google, girişimi satın almak için 100 milyon dolar civarında ödeme yaptı.

Google’ın Bu Hamleyi, TikTok’u Alt Etmek İçin Yaptığı Düşünülüyor

Alter, sosyal medyada kullanıcıların ve markaların kullanabilmesi adına avatar üretip bunu canlı bir şekilde içerik çekmek için yapay zekâdan güç alıyor. Sektördeki yorumlar ışığında, Google’ın Alter’ı satın alma sebebi, TikTok’a karşı olan rekabette daha güçlü bir konuma gelmek gibi görünüyor.

Detayların netlik kazanabilmesi için Google’dan resmi bir açıklama yapılması bekleniyor. Ancak resmi açıklamadan sonra Google’ın bu satın alımdaki amacı ve Alter’a sahip olmak için ödediği para kesinleşecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz