türkiye'de koronavirüs vaka

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs sebebiyle can kaybı sayısının 44’e ulaştığını açıkladı. Bakan Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada aynı zamanda son 24 saatte 343 kişinin sonuçlarının pozitif çıktığını ve Türkiye’de koronavirüs vaka sayısının toplamda bin 872’ye ulaştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs vaka yayılımı ve etkileri hakkında Twitter hesabından açıklama yaptı. Bakan Koca, 24 Mart günü coronavirüs sebebiyle 7 kişinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Son 24 saatte yaşanan kayıplarıyla Türkiye’de 44 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmiş oldu. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yapmış olduğu açıklamada ayrıca 343 yeni vakanın tespit edildiğini belirtti. İlk olarak 10 Mart’ta ülkemizde tespit edildiği koronavirüs bugüne kadar toplamda bin 872 kişide tespit edilmiş oldu. 

Fahrettin Koca’nın Twitter açıklaması:

”Kaç kişi? 195 ülkede her gün bu soruluyor. Kayıplar versek de Türkiye için geç değil. Tedbir, artışın önünü kesebilir. SON 24 SAATTE toplam 3.952 test yapıldı. 343 yeni tanı var. 7 hastamızı kaybettik. Biri KOAH hastasıydı. Altısı ileri yaştaydı. Aldığımız tedbir kadar güçlüyüz.”

Türkiye’de son durum

Dün düzenlenen Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Toplantısı’ndan sonra Bakan Koca, dünyada ve Türkiye’de yayılmaya devam eden koronavirüs hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Koca, Çin’den gelen hızlı test kitlerinin ve Favipiravir isimli ilacın geldiğini açıklamıştı. Bakan Koca ayrıca, Çin’den gelen ve tedavi süresini 11 günden 4 güne indiren ilacın özellikle Türkiye’deki yoğun bakımda bulunan hastalar için kullanıldığını belirtti. 

Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı ayrıca, iyileşen hastalarımızın çoğunlukta olduğunu ve ilerleyen zamanlarda iyileşen vaka sayısını da paylaşacağını belirtmişti. 

Herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir

Bakan Koca dün yaptığı basın açıklamasında OHAL kararının alınıp alınmayacağı sorusuna ise bunun için hükümetin sokağa çıkma yasağı ilan etmesine gerek yok, herkes kendi OHAL’ini ilan etsin demişti. Bakan Koca’nın açıklaması: “Tek tek mücadele edilmesi gereken bir dönemdeyiz. Herkes kendi OHAL’ini ilan edebilir. Bunu illa devletin ilan etmesi gerekmiyor. Herkesin kendi odasında kendisini izole etmesi ve hepimiz bu doğrultuda mücadeleye devam etmiş olalım” dedi. ‘’Hep ifade ediyorum bu seçenek masada ama henüz değil. Dün sokağa çıkma yasağıyla ilgili bir kararnamenin imzaya açıldığı haberi geldi ama doğrulanmadı. Sokağa çıkma yasağına gerek kalmadan bu sorun aşılmaya çalışılıyor ama esas belirleyici olan sahadan gelen veriler olacak.’’

Çin’den gelen Favipiravir koronavirüs salgınında işe yarıyor mu?

Çin’de yapılan klinik deneyler sonucunda, ‘Favipiravir’ isimli ilacın, yeni tip koronavirüse karşı mücadelede etkili olduğunu ortaya koymuştu. Çin’in ulusal kanallarının haberine göre, Çin Ulusal Biyoteknoloji Geliştirme Merkezi Başkanı Cang, basına yaptığı açıklamada, Şenzen kentinde 80 yeni tip koronavirüs hastasını kapsayan bir klinik deney yapıldığını ve sonuçların olumlu olduğunu belirtmişti.

Mobil Koronavirüs Haritası ile Türkiye ve Dünyada Son Durum

Fatih Terim koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı

ÜNLÜLERİN KORONAVİRÜSTEN KORUYOR DİYE “GIDA TAKVİYESİ” REKLAMI YAPMASI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz