GSM Operatörlerine Deprem Cezası

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Eylül ayında İstanbulda yaşanan deprem sonrasındaki iletişim kesintisi sebebiyle GSM operatörlerine ceza kesilmesine karar verdi.

BTK Sektörel Denetim Dairesi Başkanlığı, 26 Eylül’de yaşanan 5.8’lik İstanbul depremi sonrası yaşanan iletişim kesintisi nedeniyle GSM operatörler hakkında başlattığı incelemenin sonuçlarını açıkladı. İnceleme sonucunda GSM operatörlerine ceza kesilmesine karar verildi. Buna göre Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom‘a  gerekli altyapı iyileştirmelerini yapmadıkları gerekçesiyle para cezası kesildi.

Deprem sonrasında Turkcell aboneleri bir saat 15 dakika, Vodafone aboneleri bir saat 45 dakika, Türk Telekom aboneleri ise 27saatlik kesinti yaşamıştı. Yakınlarına ulaşmak isteyen kullanıcılar arama, SMS ve internet gibi hizmetlerde erişim sorunu yaşamıştı. Bu kesintilere bağlı olarak GSM operatörlerine ceza kesildi ve Turkcell’e 2 milyon 90 bin TL, Vodafone’a 2 milyon 459 bin TL cezaya çarptırıldı.  Türk Telekom’a ise, 27 saatlik kesinti nedeniyle 5 milyon 272 bin TL para cezası verildi.

BTK yaşanan iletişim kesintisine bağlı olarak GSM operatörleri hakkında başlattığı incelemenin sonuçlarını internet sitesinde yayınladı. Buna bağlı olarak Türkiye’de hizmet gösteren 3 GSM operatörüne toplamda 19,6 milyon Türk Lirası ceza kesildi. Cezaya gerekçe olarak GSM operatörlerinin gerekli altyapı düzenlemelerini tamamlamaması gösterildi.

Türk Telekom’a iletişim kesintisine ek olarak yetkili merciler tarafından alınmış bir karar olmamasına rağmen, ülke genelinde birçok ildeki radyo erişim şebekesi elemanlarından BSC ve RNC’lerin kapatılması nedeniyle yine 4 milyon 519 bin TL para cezası uygulandığı açıklandı.

Ne olmuştu

26 Eylül 2019 tarihinde İstanbul, Silivri açıklarında  5,8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü‘nden depremin Silivri’nin yaklaşık 20 kilometre açığında ve 13 kilometre derinlikte yaşandığı açıklanmıştı. Yaşanan deprem sonrası yakınlarıyla iletişim kurmak isteyenler, GSM operatörlerinden kaynaklı olarak yaşanan iletişim kesintisi nedeniyle bir süre iletişim kuramamıştı. Arama ve internet kullanımı başta olmak üzere tüm hizmetlerde sorunlar yaşanmış ve olası daha büyük depremler karşısında GSM operatörlerinin hazırlıklı olup olmadığı tartışılmıştı. Bu duruma ayrıca kullanıcılar tarafından oldukça tepki gösterilmişti.

 

Kaynak: Hurriyet.com.tr