Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Vestel’in hikayesi gerçekten çok değerli. Neden mi? Zorlu koşullarda Türkiye’den büyüyerek global alanda ciddi pazar paylarına kolay ulaşılmıyor. Uzun yıllardır Vestel CEO’su olarak başarıyla görev yapan Turan Erdoğan bu yıl düzenlenen Berlin IFA fuarında bu görevi yine uzun yıllardır aynı kurumda çok farklı görevlerde çalışmış Ergün Güler’e devretti. Biz de yeni Vestel CEO’su ile sıcağı sıcağına bir röportaj gerçekleştirdik. Vestel’in kısa orta vade planları, sürdürülebilirlik, teknolojinin en yoğun gelişme gösterdiği elektrikli araçların şarj istasyonları ile ilgili konuştuk. Tabi ki efsane CEO Turan Erdoğan sonrası bu görevi yürütmenin zorluk ve kolaylıklarından bahsettik.
Bir kurum için içeride çalışan bir yöneticinin en tepe noktaya çıkıyor olması çok değerli. Bu diğer çalışanlar içinde motivasyon kaynağı. “Ben de çok çalışırsam bu seviyeye gelebilirim” dedirtmek çok önemli.
Günümüzde kurumların en büyük sorunu kurumsal hafıza, kurum kültürü. Bunu sağlayamayan şirketler maalesef çok uzun soluklu olmuyor. Olsa bile karlılıkları, müşteri memnuniyetleri düşmeye ve yine sonunda başarısız olmaya mahkum oluyorlar.
İşte bu yüzden Ergün Güler’i Turan Erdoğan’ı takip etmek gerekiyor. Neler yapıyorlar, nasıl yapıyorlar örnek almakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Gelelim 3000 metrekarelik fuar alanının hikayesine. Turan Erdoğan ilk kez IFA’ya katıldıklarında 3 tane tüplü televizyon bir masa 4 sandalye ile katıldıklarını söyledi. Gerçekten inanılmaz bir yol katedilmiş durumda. Bugün baktığımızda Vestel fuar alanı tüm IFA fuarı içerisinde en geniş alana sahipti. Bunun yanında binin üzerinde ürünle katılmışlardı. Fuarda en çok zaman geçirdiğimiz stand Vestel oldu. Beyaz eşyadan TV ünitelerine, elektrikli araç şarj sistemlerinden mutfak ürünlerine binlerce ürünü incelemiş olduk. Veezy Vestel yazılım ekibinin geliştirdiği akıllı ev sistem yazılımı ile ilgili önemli bir detay var. Normal şartlarda bir marka yazılımı başka markaların ürünlerine kumanda etmiyor. Veezy’nin farkı burada çıkıyor. 2021’de uluslararası lider teknoloji şirketleri tarafından kurulan Home Connectivity Alliance (HCA) platformunun yönetim kurulu üyesi olmuştu. Bu iş birliğiyle VeeZy uygulaması, IoT alanındaki standartlaşmayı sağlamak adına dünyanın önemli teknoloji üreticilerinin de kullanımına sunuluyor.
Dünyada bir ilk: Vestel, Samsung ve LG iş birlikleriyle, akıllı yaşam ekosistemi kullanıcılara sunuluyor

Vestel, HCA üyeliği kapsamında ilk iş birliğini gerçekleştirdi. Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden Samsung ile yapılan iş birliği kapsamında, HCA altyapısı kullanılarak, iki şirketin akıllı ürün ve uygulamalarının entegrasyonu sağlandı. Buna göre, Vestel’in VeeZy uygulamasından Samsung’un tüm akıllı beyaz eşyaları ve Vestel’in ürettiği tüm akıllı beyaz eşyalar ise Samsung SmartThings mobil uygulamasından karşılıklı olarak kontrol edilebilecek. Diğer iş birliği ise yıl sonunda LG ile aynı kapsamda devreye alınacak. HCA altyapısı kullanan VeeZy ve LG ThinQ uygulamaları ile her iki firmanın da akıllı beyaz eşyaları karşılıklı olarak kontrol edilebilecek.

Vestel CEO’su Ergün Güler ile yaptığımız röportajı izlemek için

#vestel #IFA #Veezy

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz