Dünyaca ünlü Oreo bisküvilerinin üreticisi olan firma, Salmonella bakterisi şüphesiyle 3 büyük üretim tesisini kapatma kararı aldı.

Geçtiğimiz aylarda Kinder çikolatalarında bulunduğu iddia edilen ve katil bakteri olarak adlandırılan Salmonella, ülkemiz de dahil olmak üzere dünya çapında birçok kişiyi korkutmuştu. Mide bulantısı, yüksek ateş ve dışkıda kan gibi belirtilerle ortaya çıkan bakteri, daha önceki salgınlardan bilindiği gibi ilerleyen süreçte Tifo’ya dönüşerek pek çok can kaybına neden olmuştu.

Bu bakterinin Kinder ürünlerinde görülmesinin ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, iki parti Kinder çikolatalarını toplatma kararı almıştı. Dünyada her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Salmonella, şimdi de popüler bisküvi markası Oreo’da görüldü.

Markaya Ait 3 Üretim Tesisi Kapatıldı!

Oreo, Mikado ve Pepito ürünlerin üreticisi olan ABD’li Mondelez şirketi, kendisi tesislerinde de Salmonella görülen İsviçre merkezli çikolata üreticisi Barry Callebaut firması tarafından Salmonella şüphesiyle uyarıldı. Yapılan bu ciddi uyarının ardından firma sahip olduğu 3 büyük üretim fabrikasını kapatma kararı aldı.

Şirketin yöneticileri bu kapatmayı ‘rutin bir temizlik’ olarak açıklasa da Fransız kaynaklı Le Figaro gazetesi, bu kapatmanın Salmonella bakterisi nedeniyle yapıldığını ve İsviçreli çikolata üreticisi Barry Callebaut’un Mondelez şirketine çok ciddi uyarılarda bulunduğunu açıkladı. Oreo’nun üreticisi şirket ise bu iddialar hakkında herhangi bir açıklama yapmayı reddetti.

Çikolata ve Bisküvilerde Neden Salmonella Görülüyor?

Genellikle çiğ balık, kırmızı et, tavuk eti ve işlenmemiş baharatlarda görülen Salmonella şimdilerde bisküvi ve çikolata gibi ürünlerde de görülmeye başlandı. Uzmanlar, herkesi şaşırtan bu durumun sebebinin yalnızca fazla kar hırsı olduğunu söylüyor. Peki kar hırsı hangi noktada bu ürünleri etkiliyor?

Gıda uzmanları, çikolata, bisküvi ve peynir gibi ürünleri üreten firmaların ‘daha ekonomik’ olduğu için düşük kaliteli malzemelere ve hammaddelere yöneldiğini iddia ediyor. Bu hammaddeler yeterince steril olmayan ortamlarda üretildikleri için içlerinde Salmonella bakterisi bulunabiliyor ve genellikle gerekli sağlık testleri eksik yapıldığı için hammadde üreticileri bu ürünleri devasa markalara rahatlıkla satabiliyor. Bu durum da halkın sağlığını tehdit eden Salmonella bakterisinin özellikle de çocukların sık tükettiği bisküvi ve çikolata türlerinde görülmesine neden oluyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz