Okuma Süresi
1 dakika

Yakın zamanda hayatımıza girmesi ve internet deneyimini bir üst seviyeye çıkarması beklenen 5G teknolojisi hakkında detayları derledik. 5G nedir? ve 5G ne zaman kullanılacak? Detaylar haberimizde…

İlgili resim

5G nedir?

5G ağları, akıllı telefonlarda ve diğer cihazlarda hiç olmadığı kadar hızlı ve güvenilir bağlantılar sunan yeni nesil mobil internet bağlantısıdır.

En yeni ağ teknolojisini ve en yeni yüksek özellikli cihazları birleştiren 5G, mevcut bağlantılardan çok daha hızlı bağlantılar sunuyor ve yaklaşık 1GBps’lik indirme hızına kadar ulaşabiliyor.

5G altyapısının İnternet teknolojisini oldukça ileri götürmesi, daha akıllı ve daha bağlantılı bir dünya yaratması bekleniyor. Ancak internet şirketlerinin bu hızlı internet yapısı karşısında güçlü ve büyük miktarda veri taşıması için gerekli altyapıyı sağlamaları gerekiyor.

5G ne zaman kullanılacak?

5G ağları halihazırda her yerde görünmeye başladı bile ve tahminlere göre 2020’de tüm dünyada veri akışına başlaması düşünülüyor.

Günümüzde yapılan denemelerde bile ABD’nin Chicago eyaletinde 4G’nin 300Mbps’lik hızına karşılık 5G’nin 1.4Gbps’lik hızı oldukça dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

5G’yi hangi telefonlar destekleyecek?

2019’da bir dizi 5G telefon duyurusu yapıldı, ancak günümüzde 5G’yi destekleyen sadece bir avuç telefon mevcut .

ABD’de birkaç operatör; Samsung Galaxy S10, Samsung Note 10 Plus ve LG V50 ThinQ 5G’yi destekliyor.

İngiltere’de olanlar için ise şu anda dokuz adet 5G destekleyen telefon bulunuyor; Samsung Galaxy S10, Oppo Reno, OnePlus 7 Pro, Xiaomi Mi Mix 3, Huawei Mate 20 X, LG V50 ThinQ, Samsung Galaxy Note 10 Plus, OnePlus 7 Pro ve Samsung Galaxy Fold 5G’yi destekliyor.

Listenin devamına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Son olarak ülkemizde 5G?

Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu’nun geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile ülkemizin 2020’de yapılacak testlere hazır olduğu da görülüyor.