Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyanın en büyük markaları arasındaki yapay zeka savaşı harlanarak büyümeye devam ediyor. OpenAI şirketinin ChatGPT ile birlikte başlattığı bu savaşa kısa süre içinde Microsoft ve Google da dahil oldu.

OpenAI’ın yatırımcılarından olan Microsoft, kendi arama motoru Bing’e ChatGPT’yi entegre ederek yıllar sonra en büyük rakibi Google’ın tahtını biraz da olsa sallamış oldu. Bu hamlenin altında kalmak istemeyen Google ise ChatGPT’ye rakip olacak “Bard” isimli yapay zeka chatbotunu “deneysel” olarak tanıttı. Ancak Google çalışanları Bard’ın pazara sunulmak için hazır olmadığına ve yapay zekanın doğru sonuçlar verdiğine inanıyor.

Google’ın Yapay Zekası Bard’a Neler Oluyor?

Google, yapay zeka yarışından geri kalmamak için Bard’ı piyasaya sürdüğünden beri tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Birkaç hafta önce ortaya çıkan bir iddiaya göre, Google’ın yazımcılarından biri Bard’ın ChatGPT ile eğitilmesi nedeniyle istifa etmiş! Tartışmalar devam ederken, Google bu iddiayı yalanlamıştı. Bard’ın şirkette yarattığı kriz ile ilgili yeni gelişmeler ortaya çıktı. Buna göre çalışanlar, yapay zekâ modelinden hiç memnun değilmiş.

Şirketin yapay zekalı sohbet robotu Bard, rakibi Microsoft destekli ChatGPT’ye kıyasla hata yapma olasılığının daha yüksek olduğuna dair raporlara rağmen Mart ayında bir “deney” olarak kamuoyuna sunuldu. Şimdi eski ve mevcut Google çalışanları, şirketin yapay zeka girişimi Bard’tan memnun olmadıklarını açık açık ifade etmeye başladı.

Google Çalışanlarından Bard’a “Yalancı” İddiası

Bloomberg’in ortaya çıkarttığı bir rapora göre Google çalışanları Bard’ı “işe yaramaz olmaktan daha da kötü” ve “patolojik yalancı” olarak nitelendirdi. 18 eski veya görev almaya devam eden Google çalışanın şirket içi mesajlaşmalarına dayalandırılan rapora göre Bard oldukça tehlikeliymiş. Mesajlarda bir çalışan, Bard’ın kullanıcılara bir uçağın nasıl indirilebileceği veya tüplü dalış gibi konularda sık sık tehlikeli tavsiyeler verdiğine dikkat çekti. Bir başka çalışan ise “Bard işe yaramaz olmaktan daha da kötü. Lütfen yayınlamayın” diyerek şirketin modelinin çok kötü olduğunu vurguladı ve adeta yayınlanmaması için yalvardı.

Bakalım Google tarafından bu iddialara ne yanıt gelecek? Hep birlikte bekleyip göreceğiz!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz