TOGG Şarj Altyapısı
Okuma Süresi
1 dakika

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; tamamen elektrikli olarak üretilecek olan yerli otomobil TOGG tüketici beğenisine sunulmadan önce, şarj altyapısı ile ilgili çalışmaların büyük oranda tamamlanacağını açıkladı. Bu sayede; ilk üretilen TOGG modellerini alan kullanıcıların, şarj sorunu yaşamadan otomobillerini kullanabileceği ifade edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ‘TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişi Grubu)’ tarafından tamamen elektrikli olarak üretilecek olan yerli otomobil ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Dönmez; marka isminin ‘TOGG’ olarak kalması kararlaştırılan otomobilin şarj altyapısı ile ilgili çalışmaların, araç banttan inmeden ve tüketici beğenisine sunulmadan önce büyük oranda tamamlanacağını duyurdu. Açıklamasında “TOGG banttan inmeden şarj altyapısına dair çalışmalarımızı büyük oranda tamamlamış olacağız” ifadelerine yer veren Dönmez, konuya ilişkin endişelere de yanıt vermiş oldu. Bu sayede; ilk üretilen TOGG modellerini alan kullanıcıların, şarj sorunu yaşamadan otomobillerini kullanabileceği ifade edildi.

Diğer yandan; ‘TOGG’ üyelerinden ‘Zorlu Holding’in bir alt kuruluşu olan ‘Zorlu Energy Solutions (ZES)’, 2020 yılı başlarında yerli otomobilin şarj istasyonu altyapısı için ‘Türkiye Petrolleri’ ile iş birliği yaptığını açıklamıştı. Yaşanan gelişme sonrası; ‘ZES’ tarafından üretilen şarj istasyonları, seçili akaryakıt istasyonlarına yerleştirilmeye başlamıştı.

TOGG ne zaman seri üretime geçecek?

TOGG Ne Zaman Seri Üretime Geçecek

Peki TOGG ne zaman seri üretime geçecek? Seri üretime sokulacak olan yerli otomobilin, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde banttan inmesi bekleniyor. Otomobilin, başlangıçta SUV ve sedan gövde seçenekleriyle piyasaya sürüleceği ifade ediliyor. Daha sonrasında ise aracın; ‘hatchback’, ‘B-SUV’ ve ‘MPV’ gövde tipleri ile de tüketici beğenisine sunulması planlanıyor. TOGG, bu üç model için öngörülen tarihin 2030 yılı sonrası olduğuna işaret ediyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Yerli Otomobilin Marka İsmi Belli Oldu! 

Yerli otomobilin batarya dolum tutarı 60 lira olacak 

Yerli Otomobil için Kullanılacak Lityum Türkiye’de Üretilecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz