200 doların altındaki cep telefonu vergisini devlet belirleyecek

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir karar göre, artık yurt dışı fiyatı 200 doların altındaki cep telefonları için daha fazla vergi ödenecek. Yeni uygulamayla yurt dışından Türkiye’ye telefon getirmek isteyen vatandaşlar, telefonun fiyatı üzerinden değil devletin belirlediği fiyat üzerinden vergi ödemek zorunda kalacaklar.

2020 yılı içerisinde cep telefonları ve vergilerine gelen zamlara dün bir yenisi daha eklendi. Sizlerle geçen haftalarda cep telefonlarına ve birçok elektronik cihaza gelen ek vergi haberlerini paylaşmıştık. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni bir karara göre ise bu vergilere bir yenisi daha eklendi. 

8 Mayıs’ta resmen yürürlüğe giren karar doğrultusunda artık yurt dışından getirilen 200 dolar fiyat etiketi bulunan ürünlerden alınan vergi değişecek. Buna göre vatandaşlar, ödedikleri tutar üzerinden değil devletin belirlediği bir miktar üzerinden vergi ödemiş olacaklar. Gözetim Uygulaması ismiyle anılan söz konusu uygulamada artık bedelleri üzerinden vergilendirmeye tabi tutulmayacaklar.

Cep Telefonlarında Gözetim Uygulaması Nedir?

Vatandaşlar yurt dışından Türkiye’ye cep telefonu getirdikleri zaman, yeni kanun yürürlüğe girmeden önce, telefonların bedellerine göre vergi ödüyorlardı. Yani 200 doların altındaki telefonlar için de bugüne kadar fiyat etiketleri üzerinden vergilendirme söz konusuydu. Ancak 8 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayınlanan yeni karar doğrultusunda “Gözetim Uygulaması” kapsamında ödenecek vergi devletin belirlediği bedel üzerinden yapılacak. Vatandaşlar 200 doların altındaki cep telefonları için artık bedeline göre vergi ödeyemeyecekler.

Gözetim Uygulaması Nasıl Uygulanacak?

Yayınlanan yeni karar doğrultusunda artık 200 dolardan daha düşük cep telefonlarının ithalatı bir belgeye bağlı olmak durumunda olacak. Vatandaşlar yurt dışından cep telefonu getirmek istediklerinde uygulanmaya başlanan Gözetim Uygulaması kapsamında Ticaret Bakanlığı onaylı bir belge almaları gerekecek. Telefonu ithal ettikten sonra ise, ilgili gümrük dairesine söz konusu Gözetim Belgesini ibraz etmek durumunda kalacaklar. Vatandaşlar 200 doların altında olan cep telefonları için gözetim belgesi almadan cihazın Türkiye’ye girişi gerçekleştirilemeyecek. 

Cep Telefonu Gözetim Belgesi Nasıl Alınır?

Yurt dışından cep telefonu getirmek isteyen vatandaşların ilk olarak başvuruyu e-Devlet üzerinden yapmaları gerekecek. Ya da vatandaşlar Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden elektronik imzayla da Gözetim Belgesi başvurusunda bulunabilecek. İnternet üzerinden yapılan başvuruların onaylanmaması veyahut herhangi bir sorunun yaşanması halinde isteyenler fiziksel olarak da başvuruda bulunabilecekler. Başvuru tamamlandığında ise Gözetim Belgesi alınabilecek. Söz konusu belgesinin ise geçerliliği altı ay ile sınırlı olacak. 

İlginizi Çekebilir:

Cep Telefonlarına Yüzde 1’lik Ek Vergi Getirildi

Aralarında oyun konsolu ve hoparlörün de olduğu birçok farklı ürüne %50’ye varan ek vergi!

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz