video konsolu ek vergi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Birçok ürünün ithalatına ilişkin ilave gümrük vergisi uygulanmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararda video oyun konsolu, hoparlör ve saat gibi bazı teknolojik ürünlerin ithalatı için de ek vergiler öngörülüyor.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı Kararına göre, video oyun konsolu, hoparlörler saatler, kronometreler, hava perdeleri, kesintisiz güç kaynakları, ses işaret cihazları gibi bazı teknoloji ürünlerine de ilave gümrük vergisi getirildi.

Hoparlörler ve oyun konsolu ek vergi getirilen ürünler arasında dikkat çeken teknolojik cihazlar. Özellikle son dönemde ciddi yükseliş içinde olan oyun sektörünün ilave vergiden nasıl etkileneceği henüz bilinmiyor. Oyun konsolu ek vergi kararı çerçevesinde PS ve Xbox gibi ürünlerinin zam görüp görmeyeceği henüz bilinmiyor.  Hangi ürünlere, yüzde kaç ilave vergi getirildiğinin kısa süre içinde belli olması bekleniyor.

İlave gümrük vergisi getirilen ürünlerin tamam şu şekilde: kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyalar

Söz konusu ilave gümrük vergisi oranları ürünlere göre yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişecek.

Öte yandan, başka bir Cumhurbaşkanı Kararı’yla da gelişmekte olan ülkelerden tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatında düşük oranda uygulanan ilave gümrük vergileri diğer ülkelerin seviyesine çıkarıldı.

Söz konusu düzenlemelerle yerli üreticilerin desteklenmesi ve istihdamın korunması amaçlanıyor.

Bazı demir çelik ürünlerinin ithalatına geçici vergi

Bazı demir çelik ürünlerine uygulanan gümrük vergilerinin 3 ay süreyle geçici olarak artırılmasına karar verildi. Kararla, slab ve kütük, yassı hadde mamulleri, alaşımlı ürünler, profiller ve paslanmaz sac gibi demir çelik ürünlerinde uygulanan gümrük vergileri, 15 Temmuz 2020 tarihine kadar uygulanmak üzere geçici süreyle 5 puan artırıldı.

Sıcak haddelenmiş sacdan soğuk haddelenmiş sac ve sıcak haddelenmiş sacdan dikişli boru üreten tesisler ile beyaz eşya üreticilerinin doğrudan ithalatında bu artış 2 puan olarak uygulanacak.

Kararla, Türkiye’deki demir çelik sanayisinde üretim ve istihdamın korunması amaçlanıyor.

Ayçiçeğinde gümrük vergisi düzenlemesi

Temel gıdalarda arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla ayçiçeği yağı ve tohumu ithalatında, hasat dönemine kadar uygulanmak üzere gümrük vergisi düzenlemesi yapıldı.

Buna göre, hasat öncesi 1 Haziran 2020’ye kadar ham ayçiçeği yağında yüzde 30 olan gümrük vergisi yüzde 18, yağlık ayçiçeği tohumunda yüzde 13 olan gümrük vergisi yüzde 9 olarak uygulanacak.

Düzenleme, temel gıdalarda arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlamak amacıyla sadece hasat dönemine kadar uygulanmak üzere yapıldı.

Kaynak: link

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz