Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Akıllı telefonların en çok zarar gören ve yenilenme ihtiyacı olan unsurlarından bir tanesi de bataryaları. Bu konuda önemli bir işlem yapan iPhone, batarya değişimi yaparak kullanıcıların telefon deneyimlerini iyileştirmeyi amaçlıyor. Avrupa Parlamentosu ise iPhone batarya değişimi konusunda yeni kuralları uygulamaya sokuyor. Buna göre teknolojik aletlerin pilleri artık kolayca değiştirilebilir olacak.

Sürdürülebilirlik konusunda önemli adımlar atmak için kolları sıvayan Avrupa Birliği, akıllı telefon pillerini gündeme aldı. Bu kapsamda Apple’ın da iPhone bataryaları artık kullanıcılar tarafından kolayca değiştirilebilir hale gelecek. Ancak Avrupa Parlamentosunda görülen karar iPhone, iPad ve Mac gibi diğer cihazların bataryalarını da kapsıyor. İşte detaylar!

iPhone Buna Zorunlu Olacak

AB Parlamentosu tarafından alınan karar sonrasında iPhone artık kolayca değiştirilebilir bataryalara sahip olmak zorunda olacak. Parlamento tarafından onaylanan yönergeye göre Apple dahil olmak üzere akıllı telefon üreten tüm şirketler, “kolayca değiştirilebilir” bataryalar üretecekler. Birliğin yasal mevzuatına göre “kolayca değiştirilebilir” terimi; özel araçlara, termal enerjiye veya solvente ihtiyaç duymadan tamir edilmesi anlamında kullanılıyor. Ve yine Parlamento tarafından yapılan açıklamaya göre bu yönerge, sürdürülebilirlik konusu düşünülerek hazırlanan bir yönerge. Bu konudaki amaç ise kullanıcıların akıllı telefon pillerini kolayca değiştirmelerini sağlamak. Hatta değiştirilebilir pillerin yanı sıra, elektrikli otomobillerde kullanılanlar piller de geri kazandırılması hedeflenen unsurlar arasında.

Apple Ne Diyecek?

Avrupa Birliği koymuş olduğu yeni hedefler kapsamında 2023 yılında yüzde 45, 2027 yılına  kadar yüzde 63 ve 2030 yılına kadar da yüzde 73’lük atık taşınabilir pil toplamayı planlıyor. Hatta mevzuat; lityum, kobalt, bakır, kurşun gibi malzemeler için de özel geri kazanımları planlıyor. Diğer yandan üreticilerin batarya konusunda kullanıcılara karşı daha şeffaf ve ayrıntılı olmaları gerekiyor. Bunun için de her türlü teknolojik alette kapasite, performans, dayanıklılık, kimyasal bileşim ve “geri dönüştürülebilir” sembolünü gösteren etiketlerle birlikte QR kodlarının da olması gerekiyor. Şu ana kadar AB tarafından hazırlanan yönetmeliğe bir tepki göstermeyen Apple’ın nasıl bir tepki vereceği şimdilik belirsiz. Fakat şirketin iPhone kasalarını pillerin kolayca değiştirilebileceği şekilde tasarlamadığı da bilien bir gerçek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz