BRAZIL - 2021/12/20: In this photo illustration, the Reddit logo is seen displayed on a smartphone and in the background. (Photo Illustration by Rafael Henrique/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Dijital dünyanın geldiği noktada birçok alanda büyük kolaylıklar yaşanırken bir yandan da güvenlik açısından önemli tehditler ve riskler yaşanmaya devam ediyor. Birçok firma, birey ve hatta hükümetler siber saldırılarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu firmalardan birisi de dünyanın en büyük sosyal ağlarından birisi olan Reddit.
Dünya çapında oldukça popüler bir sosyal ağ olan Reddit, şubat ayında yaşamış olduğu siber saldırı sonrasında 80 GB veri çalındığını açıklamıştı. Saldırıdan aylar sonra ise hacker’lar, 4.5 milyon dolar karşılığında verileri yok edeceklerini söylüyorlar. İşte detaylar!

Hackerlar Tehdit Ediyor

Dünyanın en büyük sosyal medya ağlarından birisi olan Reddit, uğramış olduğu siber saldırının ardından şimdi de oldukça büyük bir veri sızıntısı iddiası  ile karşı karşıya. BlackCat adlı hacker grubu tarafından geçtiğimiz şubat ayında Reddit sistemlerine sızıntı yapıldığı ve bu sızma sonrasında 80 GB veri çaldıklarını duyurmuştu. Bunun ardından hackerlar Reddit’i iki şey için tehdit etmeye devam ediyorlar. Bunlardan birincisi Reddit’in fidye ödememesi durumu, ikincisi ise bir süredir platformda protestolara neden olan API fiyat artışlarını kalıcı olarak çekmemesi durumu. Kısacası hackerlar bu iki durum gerçekleşmezse sızdırılan verileri yayınlayacaklarını söylüyor.

80 GB Veri Çalındı

Geçtiğimiz şubat ayında bir basın açıklaması ile siber saldırıya uğradıklarını açıklayan Reddit yetkilileri, 80 GB veri sızdırmışlar ve yetkililere göre Reddit çalışanlarının verilerine odaklanmışlardı. Ancak yapılan saldırı sonrasında elde edilen verilerin ne tür veriler olduğu henüz belli değil. Hatta ne şubat ayında yapılan açıklamalarda ne de şimdiki açıklamalarda, Reddit’ten ne tür ve hangi verilerin sızdırıldığına ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı. Fakat hacker grubu BlackCat, konuyla ilgili açıklamalarında gizli verilere de sahip olduklarını söylüyorlar. Hatta hack grubu verileri yok etmek için fidye olarak 4.5 milyon dolar talep etti. Ayrıca BlackCat hackerları tarafından yapılan açıklamaya göre hacker’lar, 13 Nisan’da ve 16 Haziran’da Reddit yönetimi ile bir iletişim kurmak isteseler de platform yöneticileri buna cevapsız kaldılar. Hack grubu bu durumun ardından artık Reddit’in kendilerine ulaşmayacaklarından emin oldukları için verileri ifşa etmek için gün saymaya başladıklarını söylüyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz