Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Reuters’ın aktardığı bilgilere göre ABD hükümeti Huawei’ye bir darbe daha vurdu. Buna göre artık ABD’li şirketlerin belli ürünlerini Huawei’ye göndermesine izin verilmeyecek.

Çin merkezli Huawei ve ABD arasında yaşanan gerginlikler son birkaç yıldır teknoloji sektörünün gündeminde. Huawei, ABD tarafından 2019’da kara listeye alınıp ambargolar uygulanmaya başlamıştı. Bugün ortaya atılan bir iddiaya göre şirketin hoşuna gitmeyecek bir gelişme daha yaşanabilir.

Reuters’ın konuya yakın üç kişiye dayandırdığı bir habere göre Biden hükümeti, ABD’li şirketlerin ürünlerini Huawei’ye ihraç etmesini sağlayan lisansları durdurma kararı aldı. Bu karar, Qualcomm gibi önde gelen teknoloji devlerini kapsıyor.

Hükümet, Politikalarını Sıkıştırıp Huawei ve ABD’li Şirketlerin Arasına Girmek İstiyor

Huawei, son birkaç yıldır 5G ve diğer teknolojiler konusunda ABD’den ihracat kısıtlamalarıyla karşı karşıya geliyordu. Fakat ABD Ticaret Bakanlığı’ndan yetkililer, bazı şirketlerin Huawei’ye belirli ürün ve teknolojileri satmasına lisanslarla izin vermişti. Örneğin Qualcomm bu şirketlerden biri olarak karşımıza çıkıyordu. Teknoloji devi, 2020’de Huawei’ye 4G akıllı telefon çipleri satma izni aldı.

Bugün ortaya çıkan bilgiler ise hükümetin bunun da önüne geçerek Huawei’nin ABD’li şirketlerle olan ilişkisini engellemek istediğini ortaya koydu. Bundan birkaç ay önce de hükümetin Huawei’nin bazı ekipmanların satışını yasakladığını gösteren birtakım haberler ortaya atılmıştı.

Ayrıca Reuters’a konuşan bir kaynak, ABD’deki yetkililerin; 4G, WiFi 6 ve 7, yapay zekâ dahil olmak üzere 5G seviyesinin altındaki birçok ürünün Huawei’ye gönderilmesini engelleyecek politikalar hazırladığını da ekledi.

Huawei veya Qualcomm Konuyla İlgili Henüz Bir Açıklama Yapmadı

Huawei veya Qualcomm’dan konuya ilişkin bir açıklama gelmedi. ABD Ticaret Bakanlığı ise politikalarını ve düzenlemelerini sürekli değerlendirdiklerini belirtti fakat şirketler özelinde herhangi bir açıklamada bulunmadı. Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, ABD’nin Çinli firmaları bastırmak için makul olmayan uygulamalara gitmesine karşı çıktıklarını ifade etti.

ABD hükümeti ve Huawei arasında yaşanan bu gerginlik hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce ABD hükümeti, Çin’li şirket ile ilgili aldığı kararlarla istediği başarıya ulaşacak mı?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz